Pléh Csaba, Lukács Ágnes (szerk.)

Pszicholingvisztika


A kognitív pragmatikai elmélet

A kognitív pragmatikai elmélet kiinduló hipotézise az, hogy egy kijelentés szó szerinti jelentése szükséges, de nem elégséges tényező a „partner” (hallgató) számára ahhoz, hogy a „cselekvő” (beszélő) által szándékolt értelmezést rekonstruálni tudhassa; a kommunikatív szándék felismeréséhez ugyanis a partnernek fel kell ismernie azt a „viselkedési játékot” (behavioral game), amelybe a cselekvő be szeretné vonni őt (Airenti et al. 1993a;b). Tegyük fel, hogy egyik kollégánk az irodába belépve azt mondja: Havazik. Ez a mondat – a szituációtól és a közös háttérismerettől függően – a szó szerinti jelentésén túl számos egyéb értelmezést is megenged, például: figyelmeztetés, hogy ne menjünk ki; kérés, hogy csukjuk be az ablakot; javaslat, hogy hétvégén menjünk sízni stb. Ilyen értelemben egy kontextustól elvonatkoztatott kijelentés, vagyis egy olyan mondat, amely nem utal egy közös „játék”-ra, semmilyen kommunikatív jelentéssel, illetve hatással nem rendelkezhet (Bosco 2006). Bucciarelli és munkatársai (2003) szerint a különböző típusú pragmatikai jelenségek megértését, vagyis a viselkedési játék felismerését többek között két kognitív faktor befolyásolja: az „inferenciális teher” (inferential load) és a mentális reprezentáció komplexitása.

Pszicholingvisztika

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2015

ISBN: 978 963 059 499 8

Az pszicholingvisztika a nyelv használatának, megértésének és elsajátításának mentális folyamatait, a használók értelmi, érzelmi és társas működéseit érintő mechanizmusait vizsgálja. Interdiszciplináris terület, amelynek gyökerei a nyelvészetben és a pszichológiában lelhetők fel. Fél évszázada létezik komolyabb formában, vagyis viszonylag fiatal, ám az elmúlt évtizedekben - az ihletését adó területek, vagyis a nyelvészet, a pszichológia és az idegtudomány elméleti és technikai változásainak, továbbá a nyelv használatát és vizsgálatának lehetőségeit is érintő, gyorsan változó műszaki-informatikai környezetnek köszönhetően - sokrétűen fejlődött.

A Magyar pszicholingvisztikai kézikönyv hiányt pótol a hazai felsőoktatásban, az első próbálkozás arra, hogy teljesen megfeleljen a nyelvre érvényesített interdiszciplináris szemléletnek. Egyszerre jellemző rá a bölcsészeti, a társadalomtudományi és a természettudományos szemlélet alkalmazása, módszerei közé tartozik a megfigyelés, a kísérletezés, és időnként a tömeges adatok elemzése egyaránt.

Könyvünk oktatási anyagként szolgál a felsőbb éves pszichológus, nyelvész, gyógypedagógus, medikus diákok számára, ugyanakkor legalább egy évtizedig érvényes összefoglaló és kiindulási irodalom lehet a kutatóknak is. Őszintén reméljük, hogy a kézikönyv alapvető tananyag lesz nyelvészeti és pszichológiai mesterképzésekben, doktori programokban.

Hivatkozás: https://mersz.hu/pleh-lukacs-pszicholingvisztika//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave