Pléh Csaba, Lukács Ágnes (szerk.)

Pszicholingvisztika


Pragmatika és agysérülés: a humor és az irónia megértése

Még mielőtt az agyi képalkotó eljárások napjainkban ismert kifinomult módszerei hozzáférhetők lettek volna, a (főként agyvérzés okozta) jobb féltekei sérülést szenvedett (right hemisphere damaged; RHD) páciensek viselkedésében azt figyelték meg, hogy a viszonylag érintetlen nyelvi képességek ellenére kommunikatív kompetenciájuk jelentős mértékben károsodott. A nehézségek különösen a társalgás olyan aspektusait érintették, mint a diskurzuskoherencia, a releváns téma azonosítása vagy a prozódia felhasználása a társalgás emocionális tartalmának értelmezéséhez. A későbbi kutatások ezeket a problémákat nagyrészt a megértéshez szükséges információk integrálásának, illetve a megfelelő inferenciák megtételének nehézségével magyarázták (Stemmer 2008). Mint kiderült, az említett megértési problémák azonban nemcsak az RHD pácienseknél jelentkeztek, hanem más klinikai eseteknél is, mint például az Alzheimer-szindrómás, skizofréniás, frontotemporális demenciában szenvedő, sőt egyes bal féltekei sérült betegeknél is. Mindezek a megfigyelések arra engedtek következtetni, hogy a pragmatikai jelenségekkel kapcsolatos tünetek nem egyetlen betegséghez, illetve nem egy jól elkülöníthető agyterülethez, a jobb féltekéhez köthetők. Az RHD pácienseknek a metaforák és viccek megértésével is problémáik voltak, vagyis általában azokkal a szövegekkel, amelyeknek az értelmezéséhez a kontextuális, tudásalapú és tapasztalati tényezőkön nyugvó következtetések levonása elengedhetetlen.

Pszicholingvisztika

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2015

ISBN: 978 963 059 499 8

Az pszicholingvisztika a nyelv használatának, megértésének és elsajátításának mentális folyamatait, a használók értelmi, érzelmi és társas működéseit érintő mechanizmusait vizsgálja. Interdiszciplináris terület, amelynek gyökerei a nyelvészetben és a pszichológiában lelhetők fel. Fél évszázada létezik komolyabb formában, vagyis viszonylag fiatal, ám az elmúlt évtizedekben - az ihletését adó területek, vagyis a nyelvészet, a pszichológia és az idegtudomány elméleti és technikai változásainak, továbbá a nyelv használatát és vizsgálatának lehetőségeit is érintő, gyorsan változó műszaki-informatikai környezetnek köszönhetően - sokrétűen fejlődött.

A Magyar pszicholingvisztikai kézikönyv hiányt pótol a hazai felsőoktatásban, az első próbálkozás arra, hogy teljesen megfeleljen a nyelvre érvényesített interdiszciplináris szemléletnek. Egyszerre jellemző rá a bölcsészeti, a társadalomtudományi és a természettudományos szemlélet alkalmazása, módszerei közé tartozik a megfigyelés, a kísérletezés, és időnként a tömeges adatok elemzése egyaránt.

Könyvünk oktatási anyagként szolgál a felsőbb éves pszichológus, nyelvész, gyógypedagógus, medikus diákok számára, ugyanakkor legalább egy évtizedig érvényes összefoglaló és kiindulási irodalom lehet a kutatóknak is. Őszintén reméljük, hogy a kézikönyv alapvető tananyag lesz nyelvészeti és pszichológiai mesterképzésekben, doktori programokban.

Hivatkozás: https://mersz.hu/pleh-lukacs-pszicholingvisztika//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave