Pléh Csaba, Lukács Ágnes (szerk.)

Pszicholingvisztika


Zárt reprezentációk összekapcsolása a nyelv segítségével

A tárgyak számosságának megállapításához csecsemőkorban két rendszer is hozzájárul (Cordes–Brannon 2008; Feigenson et al. 2004). Az egyik a már ismertetett analóg mennyiségrendszer, a másik pedig az itt kevésbé tárgyalt vizuális tárgyfájlrendszer. A tárgyfájlrendszer olyan vizuális figyelmi rendszer, amely a vizuális mezőben a tárgyak kiválasztásáért és követéséért felelős. A tárgyfájlrendszer kapacitása korlátozott, emiatt egy időben legfeljebb nagyjából 4 tárgyat tud követni. Ez a rendszer ugyan nem a számoláshoz jött létre, ám implicit módon képes a tárgyak számosságát is megállapítani, legfeljebb négyig. Régóta vita folyik a szakirodalomban arról, hogy vajon a csecsemők teljesítményét az analóg mennyiségrendszer vagy a tárgyfájlrendszer képes-e megmagyarázni. A vitát Feigenson és munkatársai (2004) azzal próbálják feloldani a korábbi vizsgálatokat áttekintve, hogy a kis számú tárgyak esetén inkább a tárgyfájlrendszer, míg nagy számú tárgyak esetében inkább a mennyiségrendszer lehet felelős a megfigyelt teljesítményért. A két rendszer képessége eltér abban, hogy a számolás melyik aspektusára alkalmasak: a számegyenes nem tud pontosan egyedeket reprezentálni és ezekkel pontos műveleteket végezni, míg a tárgyfájlrendszer nem tud nagy számosságot detektálni. Ez indokolttá teszi a kis, illetve a nagy számok esetén két különböző rendszer használatát.

Pszicholingvisztika

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2015

ISBN: 978 963 059 499 8

Az pszicholingvisztika a nyelv használatának, megértésének és elsajátításának mentális folyamatait, a használók értelmi, érzelmi és társas működéseit érintő mechanizmusait vizsgálja. Interdiszciplináris terület, amelynek gyökerei a nyelvészetben és a pszichológiában lelhetők fel. Fél évszázada létezik komolyabb formában, vagyis viszonylag fiatal, ám az elmúlt évtizedekben - az ihletését adó területek, vagyis a nyelvészet, a pszichológia és az idegtudomány elméleti és technikai változásainak, továbbá a nyelv használatát és vizsgálatának lehetőségeit is érintő, gyorsan változó műszaki-informatikai környezetnek köszönhetően - sokrétűen fejlődött.

A Magyar pszicholingvisztikai kézikönyv hiányt pótol a hazai felsőoktatásban, az első próbálkozás arra, hogy teljesen megfeleljen a nyelvre érvényesített interdiszciplináris szemléletnek. Egyszerre jellemző rá a bölcsészeti, a társadalomtudományi és a természettudományos szemlélet alkalmazása, módszerei közé tartozik a megfigyelés, a kísérletezés, és időnként a tömeges adatok elemzése egyaránt.

Könyvünk oktatási anyagként szolgál a felsőbb éves pszichológus, nyelvész, gyógypedagógus, medikus diákok számára, ugyanakkor legalább egy évtizedig érvényes összefoglaló és kiindulási irodalom lehet a kutatóknak is. Őszintén reméljük, hogy a kézikönyv alapvető tananyag lesz nyelvészeti és pszichológiai mesterképzésekben, doktori programokban.

Hivatkozás: https://mersz.hu/pleh-lukacs-pszicholingvisztika//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave