Pléh Csaba, Lukács Ágnes (szerk.)

Pszicholingvisztika


Friederici modellje

Angela Friederici (1999; 2002) feldolgozási modellje összefogja a különböző fázisokat és komponenseket, és neuropszichológiai bizonyítékokkal kiegészítve a feldolgozás elkülönült fázisaihoz kapcsolja őket. Először a szavak szintaktikai kategóriája alapján felépül egy előzetes mondattani szerkezet. Ehhez a tevékenységhez a bal félteke elülső régióinak az aktivitása kapcsolódik (ELAN). A második fázisban a szavakhoz kapcsolódó lexikai-szemantikai információt (mindkét oldal) és az ige argumentumszerkezetét (bal oldal) hívjuk elő és építjük egybe a mondatban. Ezekhez a folyamatokhoz kapcsolódik az események kiváltotta agyi potenciál N400-komponense. A harmadik fázis a szintaktikai újraelemzésé és integrációé: ebben a fázisban az előzetes szintaktikai szerkezetet a rendszer összeveti a lexikai, szemantikai és vonzatszerkezeti információval, és ha szükséges, szintaktikai újraelemzést végez. A (16) példában a könnyű neki megtenni olvasása az eredetileg a mindig fut-tal egy egységnek elemzett egy kilométert újraelemzéséhez vezet. Ezt a folyamatot tükrözi a centroparietális eloszlású SPS/P600. Friederici modellje és adatai tehát inkább azokat a szekvenciális moduláris pszicholingvisztikai modelleket támogatják, amelyekben a szintaktikai kategóriákra vonatkozó információ alapján indul a szerkezetépítés, és a többi információ csak később kerül felhasználásra; az elemzés nem az előzőleg már előhívott összes lexikális-szemantikai információ és/vagy az egyes szerkezetek gyakorisága, illetve más kontextushatások alapján zajlik.

Pszicholingvisztika

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2015

ISBN: 978 963 059 499 8

Az pszicholingvisztika a nyelv használatának, megértésének és elsajátításának mentális folyamatait, a használók értelmi, érzelmi és társas működéseit érintő mechanizmusait vizsgálja. Interdiszciplináris terület, amelynek gyökerei a nyelvészetben és a pszichológiában lelhetők fel. Fél évszázada létezik komolyabb formában, vagyis viszonylag fiatal, ám az elmúlt évtizedekben - az ihletését adó területek, vagyis a nyelvészet, a pszichológia és az idegtudomány elméleti és technikai változásainak, továbbá a nyelv használatát és vizsgálatának lehetőségeit is érintő, gyorsan változó műszaki-informatikai környezetnek köszönhetően - sokrétűen fejlődött.

A Magyar pszicholingvisztikai kézikönyv hiányt pótol a hazai felsőoktatásban, az első próbálkozás arra, hogy teljesen megfeleljen a nyelvre érvényesített interdiszciplináris szemléletnek. Egyszerre jellemző rá a bölcsészeti, a társadalomtudományi és a természettudományos szemlélet alkalmazása, módszerei közé tartozik a megfigyelés, a kísérletezés, és időnként a tömeges adatok elemzése egyaránt.

Könyvünk oktatási anyagként szolgál a felsőbb éves pszichológus, nyelvész, gyógypedagógus, medikus diákok számára, ugyanakkor legalább egy évtizedig érvényes összefoglaló és kiindulási irodalom lehet a kutatóknak is. Őszintén reméljük, hogy a kézikönyv alapvető tananyag lesz nyelvészeti és pszichológiai mesterképzésekben, doktori programokban.

Hivatkozás: https://mersz.hu/pleh-lukacs-pszicholingvisztika//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave