Pléh Csaba, Lukács Ágnes (szerk.)

Pszicholingvisztika


A magyar jelnyelv

A magyarországi Siket közösség (ideértve a jelnyelvet ismerő hallókat is) körülbelül hatvanezer tagot számlál (Lancz 1999). A nyelvjárások a hét siketiskolával rendelkező város körül alakultak ki (Budapest, Debrecen, Eger, Kaposvár, Sopron, Szeged, Vác). A magyar jelnyelv főként az osztrák és német jelnyelvvel mutat hasonlóságot; a „siketes” jelelés mellett a jelelt magyar változatai is megtalálhatók. Két fajta ujjábécé van használatban, a sok más ország rendszeréhez hasonló daktil, illetve az úgynevezett fonomimikai ábécé, amely a gyógypedagógusok által a beszédtanításban használt mozdulatokból eredeztethető. Igen kevés kutatás vizsgálja a magyar jelnyelv szerkezetét, pszicholingvisztikai kutatásról pedig egyáltalán nincs tudomásunk. Kivételnek számít Szabó Mária Helga (2007) könyve, mely a magyar jelnyelv fonológiai leírását tartalmazza, de a jelnyelvészet területének egyéb témáiba is jó magyar nyelvű bevezetést nyújt. Hattyár Helga (2008) doktori disszertációja az első magyar kutatás a siket gyermekek nyelvelsajátításáról, illetve a magyar jelnyelv használatának szociolingvisztikai aspektusairól.

Pszicholingvisztika

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2015

ISBN: 978 963 059 499 8

Az pszicholingvisztika a nyelv használatának, megértésének és elsajátításának mentális folyamatait, a használók értelmi, érzelmi és társas működéseit érintő mechanizmusait vizsgálja. Interdiszciplináris terület, amelynek gyökerei a nyelvészetben és a pszichológiában lelhetők fel. Fél évszázada létezik komolyabb formában, vagyis viszonylag fiatal, ám az elmúlt évtizedekben - az ihletését adó területek, vagyis a nyelvészet, a pszichológia és az idegtudomány elméleti és technikai változásainak, továbbá a nyelv használatát és vizsgálatának lehetőségeit is érintő, gyorsan változó műszaki-informatikai környezetnek köszönhetően - sokrétűen fejlődött.

A Magyar pszicholingvisztikai kézikönyv hiányt pótol a hazai felsőoktatásban, az első próbálkozás arra, hogy teljesen megfeleljen a nyelvre érvényesített interdiszciplináris szemléletnek. Egyszerre jellemző rá a bölcsészeti, a társadalomtudományi és a természettudományos szemlélet alkalmazása, módszerei közé tartozik a megfigyelés, a kísérletezés, és időnként a tömeges adatok elemzése egyaránt.

Könyvünk oktatási anyagként szolgál a felsőbb éves pszichológus, nyelvész, gyógypedagógus, medikus diákok számára, ugyanakkor legalább egy évtizedig érvényes összefoglaló és kiindulási irodalom lehet a kutatóknak is. Őszintén reméljük, hogy a kézikönyv alapvető tananyag lesz nyelvészeti és pszichológiai mesterképzésekben, doktori programokban.

Hivatkozás: https://mersz.hu/pleh-lukacs-pszicholingvisztika//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave