Gombos Katalin

A jog érvényesülésének térsége az Európai Unióban


Remedy – széles értelemben vett jogorvoslat

Jogorvoslat alatt a magyar jogi fogalomrendszerben elsősorban a fellebbezés, legfeljebb a rendkívüli perorvoslatok, a perújítás és a felülvizsgálat értendők. Ez a jogorvoslat fogalom nem egyezik az Európai Bíróság értelmező gyakorlatában használt fogalommal, ami ismételten aláhúzza az autonóm uniós értelmezés szükségességét. A széles értelemben vett jogorvoslat magában foglalja valamennyi olyan jogi eszköz megteremtését és alkalmazását, amivel a sérült jog orvoslása elérhető. Az Európai Bíróság gyakorlatában főként közigazgatási típusú határozatok esetén merült fel a jogorvoslat fogalmának tág értelmezése. A jogorvoslat (remedy) ezzel új értelmet kapott, az uniós jog megsértése esetén az egyéneknek új jogorvoslatok biztosítására, bírói jogvédelemre keletkezhet jogosultságuk közvetlenül az uniós jog vagy annak akár valamely elve, doktrínája megsértése esetén is. Az uniós jog azon elvárása, hogy a tagállami hatóságok valamennyi döntésével szemben legyen jogorvoslati lehetőség, a tagállamok közös alkotmányos hagyományaiból származó általános elv, amelyet az alapvető szabadságok védelméről szóló, 1950. november 4-ei egyezmény 6. és 13. cikkében foglalt hatékony bírói jogvédelem elve és az Alapjogi Charta 47. cikke is tartalmaz. Az uniós jog által biztosított valamely jog hatékony védelmének garantálását tekintve szükséges, hogy az érdekelt személyek e jogot a lehető legjobb feltételek mellett érvényesíthessék, továbbá hogy részükre ismerjék el annak lehetőségét, hogy bírósághoz forduljanak. Amennyiben a tagállami jogszabály egy nem bírósági szerv előtti jogorvoslatról rendelkezik, ez a megfelelő és hatékony jogorvoslathoz való jog kritériumát még nem feltétlenül elégíti ki. Uniós jogi értelemben vett bírósághoz történő tényleges fordulás lehetőségét olyan bírói szervhez fordulással lehet megteremteni, amely mind a ténybeli, mind a jogi elemeket illetően hatáskörrel rendelkezik az ügy elbírálására.

A jog érvényesülésének térsége az Európai Unióban

Tartalomjegyzék


Kiadó: Wolters Kluwer Kft.

Online megjelenés éve: 2016

ISBN: 978 963 295 609 1

Európa kinyitotta kapuit. Az Európai Unióban szabadon mozoghatunk, tanulhatunk, vállalhatunk munkát, de óhatatlanul határon átnyúló jogvitákba is keveredhetünk. A jog érvényesülésén alapuló európai térség azt jelenti, hogy az Európai Unióban az igazságszolgáltatáshoz való megfelelő hozzáférést, az igazságügyi hatóságok közötti hatékonyabb együttműködést és a bírósági határozatok EU-n belüli szabad mozgását kell megvalósítani. A térség célkitűzései között szerepel az egységes igazságügyi térség létrehozása, ami a joghoz és igazságszolgáltatáshoz való megfelelő hozzáférést jelenti. Az eltérő tagállami jogrendszerek közelítése mellett a különbözőségekből adódó igényérvényesítési akadályok fokozatos lebontásával, a kölcsönös bizalom elvének kiteljesedésével célkitűzés az is, hogy az igényérvényesítés vagy éppen végrehajtás sikere ne függjön attól, hogy a határon átnyúló elemet tartalmazó jogvitában az eljárás mely tagállamban zajlik.

A könyv a jog érvényesülése térségének különböző szeleteit bemutatva hasznos segítséget ad mind a jogalkalmazók, mind az uniós jogot tanulók, mind pedig az egyszerű jogkereső polgárok számára.

Hivatkozás: https://mersz.hu/gombos-a-jog-ervenyesulesenek-tersege-az-europai-unioban//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave