Gombos Katalin

A jog érvényesülésének térsége az Európai Unióban


Az Európai Parlament és a Tanács 805/2004/EK rendelete (2004. április 21.) a nem vitatott követelésekre vonatkozó európai végrehajtható okirat létrehozásáról 304

A nem vitatott követelésekre vonatkozó európai végrehajtható okirat szabályait állította fel a 805/2004/EK rendelet305 azzal, hogy megteremtette a nem vitatott követelésekre vonatkozó határozatok, egyezséget tartalmazó, illetve más közokiratok Unión belüli szabad mozgását.306 A rendelet eredményeképp a más tagállamban történő végrehajtás során a továbbiakban nincs szükség semmilyen közbenső eljárásra. A rendelet – amennyiben az adósság jellege és mértéke igazolhatóan nem vitatott – bizonyos feltételek mellett eltekint a végrehajtás helye szerinti tagállamban szükséges valamennyi olyan közbenső intézkedéstől, amely a valamely másik tagállamban hozott döntések esetében eddig szükséges volt. A feltételek főként az iratoknak a mulasztási ítélet esetében történő kézbesítésére vonatkoznak. A végrehajthatóvá nyilvánítási eljárás eltörlése lehetővé teszi, hogy a hitelezők külföldön gyors és eredményes végrehajtáshoz jussanak anélkül, hogy a végrehajtás kérelmezésének helye szerinti tagállam bíróságainak hosszadalmas és költséges alakiságokkal kellene foglalkozniuk. A rendeletet Dánia kivételével az Európai Unió valamennyi tagállama között alkalmazni kell.

A jog érvényesülésének térsége az Európai Unióban

Tartalomjegyzék


Kiadó: Wolters Kluwer Kft.

Online megjelenés éve: 2016

ISBN: 978 963 295 609 1

Európa kinyitotta kapuit. Az Európai Unióban szabadon mozoghatunk, tanulhatunk, vállalhatunk munkát, de óhatatlanul határon átnyúló jogvitákba is keveredhetünk. A jog érvényesülésén alapuló európai térség azt jelenti, hogy az Európai Unióban az igazságszolgáltatáshoz való megfelelő hozzáférést, az igazságügyi hatóságok közötti hatékonyabb együttműködést és a bírósági határozatok EU-n belüli szabad mozgását kell megvalósítani. A térség célkitűzései között szerepel az egységes igazságügyi térség létrehozása, ami a joghoz és igazságszolgáltatáshoz való megfelelő hozzáférést jelenti. Az eltérő tagállami jogrendszerek közelítése mellett a különbözőségekből adódó igényérvényesítési akadályok fokozatos lebontásával, a kölcsönös bizalom elvének kiteljesedésével célkitűzés az is, hogy az igényérvényesítés vagy éppen végrehajtás sikere ne függjön attól, hogy a határon átnyúló elemet tartalmazó jogvitában az eljárás mely tagállamban zajlik.

A könyv a jog érvényesülése térségének különböző szeleteit bemutatva hasznos segítséget ad mind a jogalkalmazók, mind az uniós jogot tanulók, mind pedig az egyszerű jogkereső polgárok számára.

Hivatkozás: https://mersz.hu/gombos-a-jog-ervenyesulesenek-tersege-az-europai-unioban//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave