Gombos Katalin

A jog érvényesülésének térsége az Európai Unióban


A fogalommeghatározó normák és általában a jogértelmezés jelentősége a többnyelvű uniós jogban

A fogalmak világának kutatása az emberi gondolkodás történetében mindig is rendkívül fontos szerepet töltött be. Gondoljunk csak Platon, Aristoteles vagy Hegel rendszeralkotó tanaira vagy a nominalizmus elképzeléseire. A fogalmak segítségével a dolgok értő módon való leírására nyílik lehetőség. A fogalmakat tekinthetjük az emberi értelem első fontos nyilvánulásának és egyszersmind eszközének. A fogalmak fontos absztrahálásra, rendszerezésre késztetnek bennünket, hiszen a fogalmak által a sokaságban kijelölhetjük az egyenértékűt (szinonimat) és hasonlót, valamint a különbözőt és a nem-hasonlót is. A gondolkodásnak ez az operációja nem más, mint a fogalom alkotása. A fogalmaknak nagyrészt rendező tulajdonsága van, kisebb-nagyobb egységekké rendezik a sokfélét, szétszórtat, tarkát, melyek maguk közt hasonló képzetekből alakultak, és más egységekkel minőségileg ellentétben állnak. A fogalmak tehát az összefoglaló, elkülönítő és rendező ész absztraktív eredményei. Mai közelítésben a fogalmakat leginkább elvont képzeteknek, absztrakció (haladó absztrakció) eredményének tekintjük.

A jog érvényesülésének térsége az Európai Unióban

Tartalomjegyzék


Kiadó: Wolters Kluwer Kft.

Online megjelenés éve: 2016

ISBN: 978 963 295 609 1

Európa kinyitotta kapuit. Az Európai Unióban szabadon mozoghatunk, tanulhatunk, vállalhatunk munkát, de óhatatlanul határon átnyúló jogvitákba is keveredhetünk. A jog érvényesülésén alapuló európai térség azt jelenti, hogy az Európai Unióban az igazságszolgáltatáshoz való megfelelő hozzáférést, az igazságügyi hatóságok közötti hatékonyabb együttműködést és a bírósági határozatok EU-n belüli szabad mozgását kell megvalósítani. A térség célkitűzései között szerepel az egységes igazságügyi térség létrehozása, ami a joghoz és igazságszolgáltatáshoz való megfelelő hozzáférést jelenti. Az eltérő tagállami jogrendszerek közelítése mellett a különbözőségekből adódó igényérvényesítési akadályok fokozatos lebontásával, a kölcsönös bizalom elvének kiteljesedésével célkitűzés az is, hogy az igényérvényesítés vagy éppen végrehajtás sikere ne függjön attól, hogy a határon átnyúló elemet tartalmazó jogvitában az eljárás mely tagállamban zajlik.

A könyv a jog érvényesülése térségének különböző szeleteit bemutatva hasznos segítséget ad mind a jogalkalmazók, mind az uniós jogot tanulók, mind pedig az egyszerű jogkereső polgárok számára.

Hivatkozás: https://mersz.hu/gombos-a-jog-ervenyesulesenek-tersege-az-europai-unioban//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave