Gyuris Petra, Meskó Norbert, Tisljár Roland (szerk.)

Az evolúció árnyoldala


7.3.1. A Sötét Hármas elhelyezkedése az élettörténeti stratégiák elméletében

Az élettörténeti stratégia koncepciója abból az általánosan érvényes tényből indul ki, hogy az élőlények számára egy adott pillanatban rendelkezésre álló erőforrások (táplálék, energia, idő stb.) mennyisége mindig korlátozott. Soha nincsen arra lehetőség, hogy egy adott egyed minden létező lehetőséget a legteljesebb mértékben kihasználjon, mivel ezek a korlátozások behatárolják a lépéseit és az esélyeit. Ebből adódóan az élőlényeknek folyamatosan döntéseket kell hozniuk arról, hogy mire fordítják az egy bizonyos időszakban rendelkezésükre álló erőforrásokat – mérlegelniük kell, mi az adott szituációban, adott feltételek mellett a túlélési és szaporodási siker szempontjából optimális stratégia (mérlegelés alatt természetesen az esetek abszolúte túlnyomó többségében nem tudatosan zajló folyamat értendő) (Bereczkei, 2003; Figueredo és mtsai, 2005; Gladden, Figueredo és Jacobs, 2009; Glenn, Kurzban és Raine, 2011; Jonason és mtsai, 2010a; Kaplan és Gangestad, 2005; McDonald, Donellan és Navarrete, 2012; Stearns, Allal és Mace, 2008).

Az evolúció árnyoldala

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2016

ISBN: 978 963 059 701 2

„Az evolúció árnyoldala a különböző nem tipikus (alternatív) emberi viselkedésformákat, devianciákat, illetve egyes patológiainak tekintett állapotokat mutatja be az evolúciós pszichológia nézőpontjából. A könyv jól illeszkedik a Pécsi Evolúciós Pszichológia Kutatócsoport korábbi köteteinek sorába: egyszerre betölti a magas szintű ismeretterjesztő mű, az informatív tankönyv és a tudományos szakkönyv funkcióját. A téma igen aktuális, hiszen olyan pszichológiai szempontból is érdekes kérdéseket érint (pl. depresszió, szenvedélybetegség, étkezési zavar, homoszexualitás, prostitúció), amelyek közel állnak a hétköznapi emberhez. Ezekről a jelenségekről a médiában számos botcsinálta »szakember« is terjeszt különböző nézeteket. Ezért a tudományos álláspont megismerése fontos tájékozódási pontot jelenthet."

Prof. Miklósi Ádám

az MTA doktora

•••

A kötet szerzői: Bereczkei Tamás, Birkás Béla, Gyuris Petra, Jánosi Anna, Kelemen Oguz, Kéri Szabolcs, Láng András, Meskó Norbert, Paál Tünde, Pléh Csaba, Tisljár Roland, Túry Ferenc

Hivatkozás: https://mersz.hu/gyuris-mesko-tisljar-az-evolucio-arnyoldala//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave