Gyuris Petra, Meskó Norbert, Tisljár Roland (szerk.)

Az evolúció árnyoldala


7.3.2. A szelekciós mechanizmusok szerepe és a modern környezet

Felvetődik a kérdés, melyek lehettek azok a körülmények, amelyek kedveztek a Sötét Hármasra jellemző rövid távú stratégia folytatásának, illetőleg milyen szelekciós mechanizmusok gyakorolhatták (és gyakorolják ma is) a legfőbb hatást a fenotípusok hátterében álló génváltozatok elterjedésére és fennmaradására egy-egy populációban. A pszichopátia evolúciójával kapcsolatban már láttuk, hogy – a mutációs terheltség lehetséges jelentősége mellett – két mechanizmusnak tulajdonítható a leginkább kézenfekvő, egyben egymással kompatibilis szerep: a frekvenciafüggő szelekciónak és a körülmények által befolyásolt, kondicionális átkapcsolásoknak vagy stratégiáknak (Glenn, Kurzban és Raine, 2011). A legvalószínűbbnek az tűnik, hogy e mechanizmusok közül a gyakoriságfüggő szelekció lehet az a hatótényező, mely mind a narcizmus, mind a machiavellizmus, mind a primer pszichopátia evolúciójában főszerepet játszhat, míg – mint fentebb tárgyaltuk – a szekunder pszichopátia esetében a legnagyobb jelentőséggel valószínűleg a fejlődés korai környezeti ingerek, körülmények által történő kanalizációja bír.

Az evolúció árnyoldala

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2016

ISBN: 978 963 059 701 2

„Az evolúció árnyoldala a különböző nem tipikus (alternatív) emberi viselkedésformákat, devianciákat, illetve egyes patológiainak tekintett állapotokat mutatja be az evolúciós pszichológia nézőpontjából. A könyv jól illeszkedik a Pécsi Evolúciós Pszichológia Kutatócsoport korábbi köteteinek sorába: egyszerre betölti a magas szintű ismeretterjesztő mű, az informatív tankönyv és a tudományos szakkönyv funkcióját. A téma igen aktuális, hiszen olyan pszichológiai szempontból is érdekes kérdéseket érint (pl. depresszió, szenvedélybetegség, étkezési zavar, homoszexualitás, prostitúció), amelyek közel állnak a hétköznapi emberhez. Ezekről a jelenségekről a médiában számos botcsinálta »szakember« is terjeszt különböző nézeteket. Ezért a tudományos álláspont megismerése fontos tájékozódási pontot jelenthet."

Prof. Miklósi Ádám

az MTA doktora

•••

A kötet szerzői: Bereczkei Tamás, Birkás Béla, Gyuris Petra, Jánosi Anna, Kelemen Oguz, Kéri Szabolcs, Láng András, Meskó Norbert, Paál Tünde, Pléh Csaba, Tisljár Roland, Túry Ferenc

Hivatkozás: https://mersz.hu/gyuris-mesko-tisljar-az-evolucio-arnyoldala//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave