Gyuris Petra, Meskó Norbert, Tisljár Roland (szerk.)

Az evolúció árnyoldala


11.1.2.1. Tünetközpontú kezelés

Az „elromlott gépezet” hasonlatból kiindulva a tünetek és a panaszok csupán olyan kísérőjelenségeknek tekinthetőek, amelyek a háttérben lévő patológiás folyamat jelzései. Például az 1-es típusú diabétesz esetében a tünetek a szervezet inzulinhiányának a direkt következményei. Ezek a tünetek semmilyen előnyt sem biztosítanak a szervezet számára, a gyakori vizelési inger, a súlyvesztés és a fokozott szomjúságérzet mind egy nem megfelelően működő funkció megnyilvánulási formái. Azonban nem minden betegséggel együtt járó tünet ilyen természetű. A betegségek számos kísérőjelensége kifinomult adaptációnak tekinthető, nem csupán a test egy működési problémája jelének (Nesse és Williams, 1994). Evolúciós nézőpontból tekintve a tünetek két fő kategóriába sorolhatóak: a test működési zavaraival együtt járó tünetek (pl. görcsrohamok, sárgaság, kóma, paralízis), a test védekezési mechanizmusai (pl. hányás, köhögés, a vér alacsony vastartalma). A hányás eltávolítja a mérgező anyagokat a gyomorból, a vér krónikus fertőzésekkel együtt járó alacsony vastartalma korlátozza a patogének növekedését, a köhögés pedig eltávolítja a légzőrendszerben található idegen anyagokat.

Az evolúció árnyoldala

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2016

ISBN: 978 963 059 701 2

„Az evolúció árnyoldala a különböző nem tipikus (alternatív) emberi viselkedésformákat, devianciákat, illetve egyes patológiainak tekintett állapotokat mutatja be az evolúciós pszichológia nézőpontjából. A könyv jól illeszkedik a Pécsi Evolúciós Pszichológia Kutatócsoport korábbi köteteinek sorába: egyszerre betölti a magas szintű ismeretterjesztő mű, az informatív tankönyv és a tudományos szakkönyv funkcióját. A téma igen aktuális, hiszen olyan pszichológiai szempontból is érdekes kérdéseket érint (pl. depresszió, szenvedélybetegség, étkezési zavar, homoszexualitás, prostitúció), amelyek közel állnak a hétköznapi emberhez. Ezekről a jelenségekről a médiában számos botcsinálta »szakember« is terjeszt különböző nézeteket. Ezért a tudományos álláspont megismerése fontos tájékozódási pontot jelenthet."

Prof. Miklósi Ádám

az MTA doktora

•••

A kötet szerzői: Bereczkei Tamás, Birkás Béla, Gyuris Petra, Jánosi Anna, Kelemen Oguz, Kéri Szabolcs, Láng András, Meskó Norbert, Paál Tünde, Pléh Csaba, Tisljár Roland, Túry Ferenc

Hivatkozás: https://mersz.hu/gyuris-mesko-tisljar-az-evolucio-arnyoldala//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave