Gyuris Petra, Meskó Norbert, Tisljár Roland (szerk.)

Az evolúció árnyoldala


11.1.3.1. Fejlődési prevenció és intervenció

Az evolúciós alapú prevenció ugyanakkor nem csupán felnőttkori mentális betegségek megelőzésében képes segítséget nyújtani. Többek között számos, a hagyományos pszichopatológia által maladaptívként kezelt fejlődési jellegzetesség kapcsán is érdekes adalékokkal szolgálhat a gyakorlati prevenciós és intervenciós munkához. A neves Developmental Psychology című szakfolyóirat 2012-ben egy egész lapszámot szentelt az emberi fejlődés meghatározó evolúciós kutatási irányvonalai, eredményei és ezek gyakorlati alkalmazhatósága bemutatásának. A lapszám egyik áttekintő cikke a serdülőkori kockázatvállaló viselkedés evolúciós alapjait járja körül, majd ezek tükrében tesz javaslatokat a prevenciós és intervenciós munka hatékonyságának növelését elősegítendő (Ellis és mtsai, 2012). A cikk szerzői szerint a serdülőkori kockázatvállaló viselkedés megértéséhez kulcsfontosságú a fejlődési adaptációk megértése. Gondolatmenetük kiindulópontja annak feltételezése, hogy a jelenség hagyományos fejlődési pszichopatológiai modellje hiányos, mivel többek között a kockázat fogalmának meghatározásánál azt nem veszi figyelembe, hogy emberek milyen helyzetekben és milyen okokból hajlamosak a kockázatvállalásra. A szerzők által javasolt, az életmenet-elméleten (Belsky, Steiberg és Draper, 1991) alapuló evolúciós fejlődési modell szerint a kockázatos serdülőkori viselkedés a gyermekkori durva és bejósolhatatlan környezeti feltételekhez történő kondicionális adaptáció eredménye (Ellis és mtsai, 2009). Az evolúciós modell szerint minél kockázatosabb valami, annál nagyobb annak a jövőbeli lehetséges haszna, viszont ezzel együtt kevésbé valószínű, hogy ez meg is valósul. Bizonyos helyzetekben viszont a kockázatvállalás lehet a legjobb választás, még akkor is, ha ez mások számára a viselkedés alapján diszfunkcionálisnak tűnhet.

Az evolúció árnyoldala

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2016

ISBN: 978 963 059 701 2

„Az evolúció árnyoldala a különböző nem tipikus (alternatív) emberi viselkedésformákat, devianciákat, illetve egyes patológiainak tekintett állapotokat mutatja be az evolúciós pszichológia nézőpontjából. A könyv jól illeszkedik a Pécsi Evolúciós Pszichológia Kutatócsoport korábbi köteteinek sorába: egyszerre betölti a magas szintű ismeretterjesztő mű, az informatív tankönyv és a tudományos szakkönyv funkcióját. A téma igen aktuális, hiszen olyan pszichológiai szempontból is érdekes kérdéseket érint (pl. depresszió, szenvedélybetegség, étkezési zavar, homoszexualitás, prostitúció), amelyek közel állnak a hétköznapi emberhez. Ezekről a jelenségekről a médiában számos botcsinálta »szakember« is terjeszt különböző nézeteket. Ezért a tudományos álláspont megismerése fontos tájékozódási pontot jelenthet."

Prof. Miklósi Ádám

az MTA doktora

•••

A kötet szerzői: Bereczkei Tamás, Birkás Béla, Gyuris Petra, Jánosi Anna, Kelemen Oguz, Kéri Szabolcs, Láng András, Meskó Norbert, Paál Tünde, Pléh Csaba, Tisljár Roland, Túry Ferenc

Hivatkozás: https://mersz.hu/gyuris-mesko-tisljar-az-evolucio-arnyoldala//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave