Gyuris Petra, Meskó Norbert, Tisljár Roland (szerk.)

Az evolúció árnyoldala


11.2.1. Laza adaptácionizmus

Az evolúciós biológiában az adaptációs program egy olyan kutatási stratégia, amely az egyes adaptációk és a speciális szelekciós erők meghatározására törekszik, melyek az evolúciós folyamatok hajtóerejét képezték a múltban. Minden kutató egyetért abban, hogy a szervezetek adaptációkkal rendelkeznek, de az adaptációk keresése mint alapvető kutatási program kapcsán nincs közmegegyezés a szakemberek között (Andrews, Gangestad és Matthews, 2002). A 1970-es években a paleontológus Stephen Jay Gould és a genetikus Richard Lewontin erős kritikával illette az elképzelést, mivel szerintük az emberi viselkedéses és kognitív jellegekre adott adaptációs magyarázatok többsége Rudyard Kipling „just so story”-jaihoz hasonlatos (Kipling, 1902/2010). Valóban, az adaptációs magyarázatok többségét a könnyű előállíthatóság és a nehéz cáfolhatóság jellemzi. Ebből fakadóan az emberi adaptációk és azok funkcióinak meghatározásakor a nem megfelelő vagy nem elégséges standard értékek használatának a veszélye mindig jelen van az emberi viselkedés evolúciós alapú vizsgálata során (Kurzban, 2012).

Az evolúció árnyoldala

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2016

ISBN: 978 963 059 701 2

„Az evolúció árnyoldala a különböző nem tipikus (alternatív) emberi viselkedésformákat, devianciákat, illetve egyes patológiainak tekintett állapotokat mutatja be az evolúciós pszichológia nézőpontjából. A könyv jól illeszkedik a Pécsi Evolúciós Pszichológia Kutatócsoport korábbi köteteinek sorába: egyszerre betölti a magas szintű ismeretterjesztő mű, az informatív tankönyv és a tudományos szakkönyv funkcióját. A téma igen aktuális, hiszen olyan pszichológiai szempontból is érdekes kérdéseket érint (pl. depresszió, szenvedélybetegség, étkezési zavar, homoszexualitás, prostitúció), amelyek közel állnak a hétköznapi emberhez. Ezekről a jelenségekről a médiában számos botcsinálta »szakember« is terjeszt különböző nézeteket. Ezért a tudományos álláspont megismerése fontos tájékozódási pontot jelenthet."

Prof. Miklósi Ádám

az MTA doktora

•••

A kötet szerzői: Bereczkei Tamás, Birkás Béla, Gyuris Petra, Jánosi Anna, Kelemen Oguz, Kéri Szabolcs, Láng András, Meskó Norbert, Paál Tünde, Pléh Csaba, Tisljár Roland, Túry Ferenc

Hivatkozás: https://mersz.hu/gyuris-mesko-tisljar-az-evolucio-arnyoldala//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave