Gyuris Petra, Meskó Norbert, Tisljár Roland (szerk.)

Az evolúció árnyoldala


3.2.3.2. Szociális navigáció hipotézis

Watson és Andrews (2002) szerint a klinikai depresszió két okból lehet megfelelő a darwini elemzésre: magas az előfordulási gyakorisága, másrészt kultúrák között nincsen különbség a megjelenés valószínűségében, tehát univerzálisnak tekinthető. Szociális navigációs elképzelésüknek megfelelően a depresszió specifikusan együtt jár változatos szociális konfliktusok, társas problémák kialakulásával. Így a klinikai depresszió adaptív jelentősége két egymást kiegészítő adaptív funkción alapul: az első a „társas kérődzés”. Ez a depresszió azon funkcióját jelöli, amellyel olyan kognitív változásokat indukál, melyek növelik a személy képességét a szociális problémák elemzésére és megoldására. Vagyis egyrészről a depresszió előnyös lehet, amennyiben az egyén számára kritikus helyzetekben visszavonja energiáit a hedonikus motívumok kielégítésétől, és csak a probléma megoldására fókuszál. Ez a feltételezés egybecseng a depressziós betegeknél sok esetben tapasztalható tudati beszűküléssel. A második funkció a szociális motiváció. Őszinte, megbízható jelzéseken keresztül és/vagy passzív, nem szándékos fitneszveszteségekkel (társas támogatás csökkenése a visszahúzódás eredményeképpen) a depresszióval járó magas ráfordítási költségek szembetűnőek a társas környezet számára. Ezek a „költségek” a személyek nehezebb életviteléből adódnak. Társak segítsége nélkül vagy alváshiány, esetleg súlycsökkenés mellett a mindennapi teendők elvégzése egyre nehezebb lesz, tehát a személy szinte minden megmaradó erőforrását a hétköznapi életvitelének fenntartására fordítja. Így még a vonakodó társak is motiválhatóak, hogy továbbra is támogassák, valamint kapcsolatban maradjanak a depressziós egyénnel. Mindezeket összegezve a depresszió nem más, mint egy sajátos táras stratégia, melynek segítségével a személy a teljes szociális hálóból nyerhet ki erőforrásokat. Minden depressziós személy számíthat rá, hogy az őt körülvevő társas mező néhány tagja biztosan jobban fogja támogatni tünetei fokozódásakor.

Az evolúció árnyoldala

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2016

ISBN: 978 963 059 701 2

„Az evolúció árnyoldala a különböző nem tipikus (alternatív) emberi viselkedésformákat, devianciákat, illetve egyes patológiainak tekintett állapotokat mutatja be az evolúciós pszichológia nézőpontjából. A könyv jól illeszkedik a Pécsi Evolúciós Pszichológia Kutatócsoport korábbi köteteinek sorába: egyszerre betölti a magas szintű ismeretterjesztő mű, az informatív tankönyv és a tudományos szakkönyv funkcióját. A téma igen aktuális, hiszen olyan pszichológiai szempontból is érdekes kérdéseket érint (pl. depresszió, szenvedélybetegség, étkezési zavar, homoszexualitás, prostitúció), amelyek közel állnak a hétköznapi emberhez. Ezekről a jelenségekről a médiában számos botcsinálta »szakember« is terjeszt különböző nézeteket. Ezért a tudományos álláspont megismerése fontos tájékozódási pontot jelenthet."

Prof. Miklósi Ádám

az MTA doktora

•••

A kötet szerzői: Bereczkei Tamás, Birkás Béla, Gyuris Petra, Jánosi Anna, Kelemen Oguz, Kéri Szabolcs, Láng András, Meskó Norbert, Paál Tünde, Pléh Csaba, Tisljár Roland, Túry Ferenc

Hivatkozás: https://mersz.hu/gyuris-mesko-tisljar-az-evolucio-arnyoldala//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave