Bereczkei Tamás, Hoffmann Gyula (szerk.)

Gének, gondolkodás, személyiség


A szkizofrénia tünettana

A betegség jelentősége több szempontból is nyilvánvaló. A népesség kb. 1%-a szenved a betegségben, s az előfordulási gyakoriságon túl népegészségügyi szempontból fontos kiemelni, hogy mivel a tünetek 20–35 éves korban manifesztálódnak, a lakosság aktív, kreatív részét érintik, akik rövidebb vagy hosszabb ideig vagy akár véglegesen is elvesztik munkájukat, képtelenek folytatni tanulmányaikat, sok esetben nem képesek partnerkapcsolatra, családalapításra. A betegség elnevezése Eugen Bleuler svájci pszichiáter nevéhez kötődik, aki 1911-ben jelentet meg egy azóta klasszikussá vált könyvet Dementia praecox oder die Gruppe der Schizophrenien címmel. Bleuler a betegség lényegét a szkízisben, a hasadásban látta, amely azt jelenti, hogy a beteg egy pszichotikus, tehát elmezavaros és egy normális, a mindennapi realitás kereteit tartó énrészt úgymond kettősen könyvel, a két típusú valóságérzékelés párhuzamosan létezik egymás mellett, azaz a beteg egyszerre tartja magát például egy Marsról ide helyezett titkosügynöknek és egy rokkantnyugdíjas pszichiátriai betegnek, akinek rendszeresen meg kell jelennie orvosánál. Bleuler úgy is fogalmazott, hogy olyan ez, mintha a betegnek két agya lenne: az egyik, amelyet téveszmék és hallucinációk uralnak, és a másik, amely képes a normális, reális valóságérzékelésre. Szemben a közhiedelemmel, a szkizofrén beteg nem váltogatja a két típusú valóságkezelést, típusosan párhuzamosan, egyszerre használja mindkettőt. A szkizofrénia kórlefolyása során visszaesések (relapszusok) jelentkeznek, amelyek során ún. pozitív tünetek borítják el a beteget, például hallucinál, hangokat hall, amelyek esetleg őt irányítják, utasítják (imperatív hallucinációk), vagy téveszméket épít ki, miszerint a gondolatait elvonják, őt irányítják, befolyásolják, sugarazzák. Jellemzőek lehetnek a katatón tünetek, amikor a beteg mozgása, illetve pszichomotoros aktivitása változik meg, vagy pszichomotoros nyugtalanság jelentkezik, amikor a páciens nyugtalan, szaladgál, vagy más esetekben gátolt és negativisztikus lesz, nem válaszol, az utasításokat nem követi, súlyosabb esetekben nem beszél, nem táplálkozik. A pozitív tünetekkel járó időszakok között a betegek egyensúlyban vannak, ilyenkor az eddig bemutatott tünetek nem vagy alig észlelhetők, ezzel szemben ilyenkor is észlelhetők negatív tünetek, mint a saját világba való visszahúzódás, az autizmus, az örömtelenség, az affektív sivárság és a konkrét gondolkodás. Az utóbbi időben vált egyre nyilvánvalóbbá, hogy a negatív tünetek mellett kognitív tünetek (figyelemzavar, munkamemória zavara, végrehajtó funkciók zavarai) is észlelhetők, valamint klinikailag jelentősek az affektív tünetek, mint a depresszió és a szorongás.

Gének, gondolkodás, személyiség

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2016

ISBN: 978 963 059 706 7

Magas szülőknek csak magas gyermekei lehetnek? Lehet az, hogy alapvető biokémiai folyamatainkat tekintve kevéssé különbözünk a baktériumoktól, alig a muslincáktól és szinte egyáltalában nem a csimpánzoktól? Valóban a nevelésen múlik, hogy ki lesz társaságkedvelő, ki szorongó, ki félénk és ki agresszív - vagy ebben a gének is fontos szerepet játszanak?

Vajon tényleg csak legfeljebb néhány molekulánk eltérésein múlik, hogy némelyikünk hajhássza az újdonságokat, mások legszívesebben csak elüldögélnének a szobában?

Lehetséges, hogy a szomszédunk, akinek már a nagyapja is a mi nagyapánkkal gyerekeskedett, genetikailag jobban eltér tőlünk, mint egy zulu törzsfőnök?

Öröklődhet-e a mélabú, a kíváncsiság vagy a kreativitás? A szülői nevelés hiányosságai vagy bizonyos gének tekinthetők felelősnek azért, ha valaki depresszióban, skizofréniában vagy autizmusban szenved? Mennyire vagyunk képesek arra, hogy öröklött adottságaink ellenében karcsúak legyünk, uralkodjunk indulatainkon és fejlesszük gondolkodásunk rugalmasságát?

Ilyen és hasonló kérdésekre keresünk választ a könyv lapjain. A konkrét válaszokon túlmenően megismertetjük az olvasókat azokkal a genetikai elvekkel, szabályszerűségekkel, amelyek közel visznek egy-egy probléma megoldásához. A hazánkban hiánypótlónak szánt könyv számos kutató műhely együttműködésével született meg. Megírásával igyekszünk képet adni az érdeklődőknek azokról a forradalmi változásokról, amelyek az emberi elme és viselkedés területén mentek végbe a humángenetika elmúlt két évtizedes fejlődése során. Az emberi természet működése iránt érdeklődő olvasók tájékoztatása mellett szeretnénk hozzájárulni a pszichológusok, pszichológushallgatók képzéséhez és általában a humán tudományok bármilyen területén dolgozó szakemberek szemléletformálásához.

Hivatkozás: https://mersz.hu/bereczkei-hoffmann-genek-gondolkodas-szemelyiseg//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave