Keserű György Miklós (szerk.)

A gyógyszerkutatás kémiája


A regioszelektivitás előrejelzése a metabolizmus során (Tarcsay és Keserű 2011b)

A regioszelektivitás előrejelzésének célja a kérdéses molekula azon pontjának előrejelzése, amely legnagyobb valószínűséggel lesz célpontja metabolikus támadásnak. A kémiai szerkezet és a metabolikus támadási pont közötti kapcsolat felderítéséhez jellemzően háromdimenziós szerkezet szükséges. Ha a megközelítés csak a ligandum szerkezetét használja, akkor általában félempirikus vagy magasabb szintű kvantummechanikai számításokkal lehet megtalálni azt az atomot, ahonnan energetikailag a legvalószínűbb a hidrogénabsztrakció, vagy a legstabilabb gyök képződhet a hidrogén eltávolításával. Félempirikus AM1 számítások segítségével Singh és munkatársai (2003) megállapították, hogy a CYP3A4 enzim által katalizált hidroxilációk 78%-ban olyan hidrogének vettek részt, amelyekre az absztrakciós energia kisebb volt mint 27 kcal/mól és a hozzájuk rendelhető oldószer által hozzáférhető molekulafelszín (solvent accessible surface area, SASA) nagyobb volt mint 8 Å2.

A gyógyszerkutatás kémiája

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2015

ISBN: 978 963 059 076 1

A gyógyszerkutatás értékteremtő folyamat, amit a legkülönbözőbb kémiai, biológiai és orvosi szak- és részterületek sokaságának alkalmazása jellemez. A kötet a folyamatra és annak lépéseire koncentrálva a témakör kémiai aspektusait dolgozza fel, így az Olvasók a kémikus szemével kísérhetik végig a gyógyszerkutatás folyamatát.

A könyv a szükséges gyógyszerkémiai, analitikai és fizikai kémiai, valamint eljáráskémiai ismereteket egységes formában tárgyalja, ugyanakkor rámutat azokra az informatikai, biológiai, orvosi, jogi és egyéb területekre, ahol a magasabb szintű integráció szempontjai érvényesülnek. Hazai és nemzetközi tapasztalatok szerint a gyógyszerkutatás kémiájában közel tíz év gyakorlat szükséges a kellő jártasság kialakításához. A szerzők közössége jelen kötettel kíván hozzájárulni ahhoz, hogy a szükséges ismeretek megszerzésének útja, ha jelentősen rövidebb nem is, de szemléletében egységesebb, összefüggéseiben áttekinthetőbb, eszköz- és módszerválasztásban tudatosabb lehessen.

Hivatkozás: https://mersz.hu/keseru-a-gyogyszerkutatas-kemiaja//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave