Benczes Réka, Kövecses Zoltán

Kognitív nyelvészet


Ami foglalkoztat bennünket

A fentiekben már szót ejtettünk azokról az egyedi fogalmi metaforákról, amelyeket a depresszióban szenvedő emberek használnak betegségük leírására. Az egyik ilyen egyedi metafora A DEPRESSZIÓ EGY FOGVA TARTÓ. Azok, akik nem szenvednek depresszióban (tehát egyszerűen „csak” szomorúak), vajon miért nem úgy beszélnek a szomorúságról, mint fogva tartóról? Valószínűleg azért használják a depresszióban szenvedő betegek ezt a fajta konceptualizációt, mert kiválóan tükrözi azt, ahogyan és amit éreznek. Az foglalkoztatja őket, hogy melyek azok a tapasztalatok és érzések, amik megkülönböztetik őket az egészséges emberektől. A betegségükkel való foglalkozás eredményezi tehát A DEPRESSZIÓ EGY FOGVA TARTÓ metaforát.

Kognitív nyelvészet

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2016

ISBN: 978 963 059 734 0

A 14 fejezetet, szószedetet és különálló magyar nyelvű bibliográfiát is tartalmazó szakkönyv a kognitív nyelvészet legfontosabb területeit, meghatározó fogalmait és módszereit mutatja be.

Az első átfogó magyar bevezetés a kognitív nyelvészetbe.

Bevezetés a kategorizáció, fogalmi modellezés és keretezés, metonímia, metafora, figyelem, alak-háttér elrendezés, perspektívaváltás, sematizáció, testesültség, erődinamika, mentális terek és a fogalmi integráció elméletébe.

A nemzetközi és a magyar kognitív nyelvészeti szakirodalom integrálása.

A kognitív nyelvészet új magyar terminológiai rendszere.

A jelentés feldolgozásához szükséges alapvető megértési folyamatok elemzése.

Ábrák és táblázatok a főbb fogalmak és folyamatok illusztrálásához.

A szakkönyvet haszonnal forgathatják a nyelvészet oktatásában részt vevő tanárok, hallgatók és diákok, a tudományos kutatók és a széles nagyközönség: mindazok, akik a kognitív nyelvészeti kérdések tudományos alapjaiban tájékozódni kívánnak.

Hivatkozás: https://mersz.hu/kovecses-benczes-kognitiv-nyelveszet//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave