Benczes Réka, Kövecses Zoltán

Kognitív nyelvészet


Erődinamika

Az előző fejezetben már foglalkoztunk az erődinamika kérdésével. Ott azt mutattuk be, miként lehet különböző érzelmi metaforákat az erő–ellenerő kapcsolataként interpretálni. Az erődinamika ezen túl azonban olyan értelmezési műveletnek is tekinthető, amelynek segítségével a különböző szituációkat interpretálni tudjuk. Amikor egy eseményt konceptualizálunk, akkor valójában erők és ellenerők kölcsönhatását vizsgáljuk. Az ellenerő az az entitás, amely hatást próbál kifejteni egy másik entitásra, az erőre. Az erő lényegi tulajdonsága a nyugalom vagy a cselekvés (mozgás), míg az ellenerő tipikusan változást visz végbe (cselekvést vagy mozgást) az erőben. Vizsgáljuk meg az alábbi három példamondatot (Croft és Cruse 2004 alapján):

Kognitív nyelvészet

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2016

ISBN: 978 963 059 734 0

A 14 fejezetet, szószedetet és különálló magyar nyelvű bibliográfiát is tartalmazó szakkönyv a kognitív nyelvészet legfontosabb területeit, meghatározó fogalmait és módszereit mutatja be.

Az első átfogó magyar bevezetés a kognitív nyelvészetbe.

Bevezetés a kategorizáció, fogalmi modellezés és keretezés, metonímia, metafora, figyelem, alak-háttér elrendezés, perspektívaváltás, sematizáció, testesültség, erődinamika, mentális terek és a fogalmi integráció elméletébe.

A nemzetközi és a magyar kognitív nyelvészeti szakirodalom integrálása.

A kognitív nyelvészet új magyar terminológiai rendszere.

A jelentés feldolgozásához szükséges alapvető megértési folyamatok elemzése.

Ábrák és táblázatok a főbb fogalmak és folyamatok illusztrálásához.

A szakkönyvet haszonnal forgathatják a nyelvészet oktatásában részt vevő tanárok, hallgatók és diákok, a tudományos kutatók és a széles nagyközönség: mindazok, akik a kognitív nyelvészeti kérdések tudományos alapjaiban tájékozódni kívánnak.

Hivatkozás: https://mersz.hu/kovecses-benczes-kognitiv-nyelveszet//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave