Benczes Réka, Kövecses Zoltán

Kognitív nyelvészet


Mi a különbség a mentális tér és a fogalmi keret között?

A mentális tér és a fogalmi keret között van némi hasonlóság, mivel mindkettő tapasztalataink strukturált halmazát – azaz tartományait – jelenti. E hasonlóság mellett azonban számos különbség van közöttük. Először is, a mentális terek sokkal kisebbek, mint a fogalmi keretek. A (2)-es példamondatban a Tegnap mentális tér csupán a beszélőt és Zsuzsit tartalmazza, illetve magát a találkozást. A mentális terek továbbá sokkal specifikusabbak, mint a fogalmi keretek: a (2)-es állítás mentális terében konkrét személyeket találunk, a beszélőt és Zsuzsit. Ezzel szemben a keretek sokkal általánosabb elemeket tartalmaznak, amiket konkrét entitások töltenek meg jelentéssel. További különbséget jelent, hogy a mentális tereket egyszerre több fogalmi keret is strukturálhatja. Vegyük az alábbi példát:

Kognitív nyelvészet

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2016

ISBN: 978 963 059 734 0

A 14 fejezetet, szószedetet és különálló magyar nyelvű bibliográfiát is tartalmazó szakkönyv a kognitív nyelvészet legfontosabb területeit, meghatározó fogalmait és módszereit mutatja be.

Az első átfogó magyar bevezetés a kognitív nyelvészetbe.

Bevezetés a kategorizáció, fogalmi modellezés és keretezés, metonímia, metafora, figyelem, alak-háttér elrendezés, perspektívaváltás, sematizáció, testesültség, erődinamika, mentális terek és a fogalmi integráció elméletébe.

A nemzetközi és a magyar kognitív nyelvészeti szakirodalom integrálása.

A kognitív nyelvészet új magyar terminológiai rendszere.

A jelentés feldolgozásához szükséges alapvető megértési folyamatok elemzése.

Ábrák és táblázatok a főbb fogalmak és folyamatok illusztrálásához.

A szakkönyvet haszonnal forgathatják a nyelvészet oktatásában részt vevő tanárok, hallgatók és diákok, a tudományos kutatók és a széles nagyközönség: mindazok, akik a kognitív nyelvészeti kérdések tudományos alapjaiban tájékozódni kívánnak.

Hivatkozás: https://mersz.hu/kovecses-benczes-kognitiv-nyelveszet//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave