Benczes Réka, Kövecses Zoltán

Kognitív nyelvészet


A mentálistér-elmélet alkalmazása az irodalomban

Az irodalomban gyakori jelenség, hogy a mű irodalmi-esztétikai hatása a szerző által alkalmazott mentális tereknek köszönhető. Az eddig tárgyalt, mondaton belüli térépítő elemekkel ellentétben, az irodalmi művekben a terek sokkal átfogóbbak (tehát mondatokon, bekezdéseken vagy akár fejezeteken keresztül is átnyúlhatnak), és vizsgálatukkal pontosabb képet festhetünk az adott mű globális kognitív struktúrájáról. Az ilyen típusú átfogóbb mentális terekre az irodalomelmélet a „lehetséges világ” kifejezést használja (pl. Semino 2003; Stockwell 2002).39 Példaként lássuk Stockwell (2002) elemzését Morus Tamás Utópia című művéről:

Kognitív nyelvészet

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2016

ISBN: 978 963 059 734 0

A 14 fejezetet, szószedetet és különálló magyar nyelvű bibliográfiát is tartalmazó szakkönyv a kognitív nyelvészet legfontosabb területeit, meghatározó fogalmait és módszereit mutatja be.

Az első átfogó magyar bevezetés a kognitív nyelvészetbe.

Bevezetés a kategorizáció, fogalmi modellezés és keretezés, metonímia, metafora, figyelem, alak-háttér elrendezés, perspektívaváltás, sematizáció, testesültség, erődinamika, mentális terek és a fogalmi integráció elméletébe.

A nemzetközi és a magyar kognitív nyelvészeti szakirodalom integrálása.

A kognitív nyelvészet új magyar terminológiai rendszere.

A jelentés feldolgozásához szükséges alapvető megértési folyamatok elemzése.

Ábrák és táblázatok a főbb fogalmak és folyamatok illusztrálásához.

A szakkönyvet haszonnal forgathatják a nyelvészet oktatásában részt vevő tanárok, hallgatók és diákok, a tudományos kutatók és a széles nagyközönség: mindazok, akik a kognitív nyelvészeti kérdések tudományos alapjaiban tájékozódni kívánnak.

Hivatkozás: https://mersz.hu/kovecses-benczes-kognitiv-nyelveszet//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave