Benczes Réka, Kövecses Zoltán

Kognitív nyelvészet


Jelentés és kultúra

A kultúrát úgy is definiálhatjuk, mint a jelentések olyan nagyobb halmazát, amelyet egy adott közösség elfogadott, és a magáénak tekint. Ahhoz, hogy elmondhassuk, hogy egy bizonyos kultúrához tartozunk, képesnek kell lennünk másokkal közösen jelentést létrehozni. Ehhez természetesen szükség van a „jelentésalkotás szervére”, vagyis az agyra, a jelentésalkotás kognitív folyamataira és a testünkre, amely a nyelvi és nem-nyelvi jeleket egyaránt jelentéssel bíróvá alakítja, és ugyanakkor jelentéssel ruházza fel az összes olyan entitást és eseményt, amely önmagában nem jel (pl. egy fát vertikálisnak és magasnak konceptualizálunk). Végül, de nem utolsósorban szükség van arra a fizikai és társadalmi közegre, ahol mindez történik, és amelyben a test és az agy együtt funkcionál. Mindezek fényében azt mondhatjuk, hogy az egyes kultúrák egy adott közösség által használt jelentésalkotási folyamatokból és a folyamatok során létrejövő jelentések rendszeréből – vagyis a létrejövő fogalmi rendszerből – tevődnek össze. Mivel a test és az agy felépítése, szerkezete minden kultúrában azonos, ezek felelősek az univerzális, minden kultúrára jellemző jelentések kialakulásáért (megjegyzendő azonban, hogy az univerzális jelentéseknek is lehetnek kultúraspecifikus jegyei – lásd pl. a relatív univerzalitás fogalmát feljebb).

Kognitív nyelvészet

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2016

ISBN: 978 963 059 734 0

A 14 fejezetet, szószedetet és különálló magyar nyelvű bibliográfiát is tartalmazó szakkönyv a kognitív nyelvészet legfontosabb területeit, meghatározó fogalmait és módszereit mutatja be.

Az első átfogó magyar bevezetés a kognitív nyelvészetbe.

Bevezetés a kategorizáció, fogalmi modellezés és keretezés, metonímia, metafora, figyelem, alak-háttér elrendezés, perspektívaváltás, sematizáció, testesültség, erődinamika, mentális terek és a fogalmi integráció elméletébe.

A nemzetközi és a magyar kognitív nyelvészeti szakirodalom integrálása.

A kognitív nyelvészet új magyar terminológiai rendszere.

A jelentés feldolgozásához szükséges alapvető megértési folyamatok elemzése.

Ábrák és táblázatok a főbb fogalmak és folyamatok illusztrálásához.

A szakkönyvet haszonnal forgathatják a nyelvészet oktatásában részt vevő tanárok, hallgatók és diákok, a tudományos kutatók és a széles nagyközönség: mindazok, akik a kognitív nyelvészeti kérdések tudományos alapjaiban tájékozódni kívánnak.

Hivatkozás: https://mersz.hu/kovecses-benczes-kognitiv-nyelveszet//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave