Benczes Réka, Kövecses Zoltán

Kognitív nyelvészet


Eltérések az alapszintű kategorizációban

Ha arra kérünk embereket, hogy soroljanak fel a FA kategóriájára jellemző tulajdonságokat, akkor szinte biztosra vehető, hogy igen sok tulajdonságot fognak megnevezni. Ez arra enged következtetni, hogy a FA alapszintű kategória. Kérdéses azonban, hogy képesek vagyunk-e ugyanannyi tulajdonságot felsorolni, ha a FA kategóriáját fölérendelt szintűnek tekintjük (és alatta, az alapszinten a TÖLGY, a HÁRS és a FENYŐ kategóriái helyezkednek el). Amint azt az előzőekben már bemutattuk, az alapnevekkel ellentétben a fölérendelt szintű kategóriákra a kevés tulajdonság a jellemző. Vajon hogyan válhatott a FA a legtöbbünk számára alapnévvé? A kérdést tovább bonyolítja az az elképzelés, hogy az alapszintű kategóriák kialakulásában döntő szerepet játszik az, ahogyan kapcsolatba kerülünk a környezetünkben lévő dolgokkal. Ha az interakció valóban ekkora jelentőséggel bír az alapnevek létrejöttében, és a kognitív képességek (mint az észlelés, a motorikus cselekedetek stb.) nagyrészt minden embernél ugyanazok, akkor miként lehetnek eltérések kultúrák között az alapszintű kategorizációban? A kérdés megválaszolásához Lakoff (1987) munkáját vesszük alapul.

Kognitív nyelvészet

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2016

ISBN: 978 963 059 734 0

A 14 fejezetet, szószedetet és különálló magyar nyelvű bibliográfiát is tartalmazó szakkönyv a kognitív nyelvészet legfontosabb területeit, meghatározó fogalmait és módszereit mutatja be.

Az első átfogó magyar bevezetés a kognitív nyelvészetbe.

Bevezetés a kategorizáció, fogalmi modellezés és keretezés, metonímia, metafora, figyelem, alak-háttér elrendezés, perspektívaváltás, sematizáció, testesültség, erődinamika, mentális terek és a fogalmi integráció elméletébe.

A nemzetközi és a magyar kognitív nyelvészeti szakirodalom integrálása.

A kognitív nyelvészet új magyar terminológiai rendszere.

A jelentés feldolgozásához szükséges alapvető megértési folyamatok elemzése.

Ábrák és táblázatok a főbb fogalmak és folyamatok illusztrálásához.

A szakkönyvet haszonnal forgathatják a nyelvészet oktatásában részt vevő tanárok, hallgatók és diákok, a tudományos kutatók és a széles nagyközönség: mindazok, akik a kognitív nyelvészeti kérdések tudományos alapjaiban tájékozódni kívánnak.

Hivatkozás: https://mersz.hu/kovecses-benczes-kognitiv-nyelveszet//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave