Benczes Réka, Kövecses Zoltán

Kognitív nyelvészet


Mi a fogalmi keret?

A fogalmi keret nem más, mint a fogalmi kategória strukturált mentális reprezentációja. Ez a definíció azonban annyira általános, hogy ennek alapján még a fogalmak tulajdonságait tartalmazó listák is keretnek minősülnének, hiszen a listákat is lehet „strukturált tudásnak” tekinteni. Azoknál a fogalmaknál szokás a fogalmi keretet alkalmazni, amelyeket nem lehet a tulajdonságok egyszerű felsorolásával meghatározni (lásd Fillmore 1975, 1977a, 1977b, 1977c). A keret fogalmára a szakirodalomban számos elnevezést találunk, például kulturális modell, kognitív modell, idealizált kognitív modell, tartomány, séma, gestalt stb. (lásd például Andor 1985). Még az is sokszor előfordul, hogy ugyanaz a szerző többféle elnevezést használ. Mivel az előbb felsorolt elnevezések a kognitív tudomány különböző részterületeiről származnak, a terminusok jelentése között akár apróbb különbségek is lehetnek, de mindegyik kifejezés nagyjából ugyanazt jelenti, vagyis a világról alkotott tudásunk strukturált reprezentációját. A könyvben ezeket az elnevezéseket a továbbiakban egyenértékűnek fogjuk tekinteni.

Kognitív nyelvészet

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2016

ISBN: 978 963 059 734 0

A 14 fejezetet, szószedetet és különálló magyar nyelvű bibliográfiát is tartalmazó szakkönyv a kognitív nyelvészet legfontosabb területeit, meghatározó fogalmait és módszereit mutatja be.

Az első átfogó magyar bevezetés a kognitív nyelvészetbe.

Bevezetés a kategorizáció, fogalmi modellezés és keretezés, metonímia, metafora, figyelem, alak-háttér elrendezés, perspektívaváltás, sematizáció, testesültség, erődinamika, mentális terek és a fogalmi integráció elméletébe.

A nemzetközi és a magyar kognitív nyelvészeti szakirodalom integrálása.

A kognitív nyelvészet új magyar terminológiai rendszere.

A jelentés feldolgozásához szükséges alapvető megértési folyamatok elemzése.

Ábrák és táblázatok a főbb fogalmak és folyamatok illusztrálásához.

A szakkönyvet haszonnal forgathatják a nyelvészet oktatásában részt vevő tanárok, hallgatók és diákok, a tudományos kutatók és a széles nagyközönség: mindazok, akik a kognitív nyelvészeti kérdések tudományos alapjaiban tájékozódni kívánnak.

Hivatkozás: https://mersz.hu/kovecses-benczes-kognitiv-nyelveszet//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave