Zsidó N. András, Lábadi Beatrix (szerk.)

Figyelem a gyakorlatban


A vEN értelmezése vizuális sajátságokra, tárgyakra, észlelési kategóriákra, jelentésszintű eltérésekre és egyéb komplexebb eseményekre

A szabályostól eltérő események detekciója szempontjából lényeges kérdés, hogy az emlékezeti rendszer milyen tulajdonságokra érzékeny, más szóval mennyire intelligens (Näatänen et al., 2001). Ismert elméletek szerint (pl. Logan, 1988; Treisman & Gelade, 1980) a téri figyelem szerepe az észlelésben abban áll, hogy az egyes sajátságokat (szín, orientáció, mozgásirány stb.) a specializált rendszerek (modulok) automatikusan regisztrálják, a téri figyelem működése pedig tárgyakká egyesíti az azonos helyre lokalizált sajátságokat. Mint a pszichológiában általában, ezen a területen sincs egyetlen nézet, és itt is vannak olyan eredmények, amelyek ellentétes magyarázatokat sugallnak. Így például Hommel (Hommel, 2005) vagy Lyyra és munkatársai (Lyyra et al., 2014) érvei szerint sajátságok összekapcsolása automatikusan is megtörténhet, a figyelem pedig súlyozza ezt a folyamatot. A vEN az egyes egyedi vizuális tulajdonságoknak (dimenzióknak) a gyakoritól eltérő értékére érzékeny, így a standardtól eltérő szín (Athanasopoulos et al., 2010; Clifford et al., 2010; Czigler et al., 2002; Urakawa et al., 2010), irány (Kimura et al., 2009; Takács et al., 2013; ugyanakkor lásd File et al., 2017; Male et al., 2020), mozgás (Kremlácek et al., 2006; Kuldkepp et al., 2013) vagy téri frekvencia (Heslenfeld, 2003; Susac et al., 2014) is kiváltja a vEN-t.

Figyelem a gyakorlatban

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2022

ISBN: 978 963 454 847 8

A figyelem az életünk meghatározó része, a legapróbb cselekedeteinket is átszövi kora gyermekkortól egészen az időskorig. Mindenki tud példát mondani arra, amikor figyelt, amikor valamire direkt nem figyelt, amikor észrevett valami változást, amit mások nem, amikor elfáradt és nem tudott tovább figyelni, és arra is, amikor felfrissült és újra oda tudott figyelni. Persze ebben nagyok az egyéni különbségek, hiszen arra, hogy mire, mennyire és hogyan figyelünk, hat az, hogy milyen természetűek vagyunk. Az viszont mindenkire igaz, hogy figyelem nélkül sok szórakoztató tevékenységet nem tudnánk gyakorolni. A figyelmi képességünk alapvető, elválaszthatatlan része a kommunikációnak, a digitális eszközhasználatnak, a sportnak és a művészetnek. Ugyanakkor a figyelmi képességeink alapvetőségének akkor kerülünk igazán tudatába, amikor valamelyik „része” hiányzik. A figyelmi deficitek széles körben megjelennek a neuropszichológiától a különböző függőségeken át a figyelemhiányos hiperaktivitás-zavarig. Jelen kötet célja közérthetően bemutatni a figyelem (kognitív) pszichológiájának sokszínűségét és egyes aspektusainak gyakorlati relevanciáját olyan alkalmazott szemlélettel, amely érthető az érdeklődő laikusoknak és hasznára lehet számos diszciplínában tanuló (jövőbeli) szakembernek.

Hivatkozás: https://mersz.hu/zsido-labadi-figyelem-a-gyakorlatban//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave