Fortvingler Judit

Ellenőrzés és könyvvizsgálat


A könyvvizsgáló kapcsolatrendszere

A könyvvizsgáló tevékenysége során szükségszerűen kapcsolatba kerül a vállalkozás belső operatív és ellenőrző területeivel, valamint a külső szervezetekkel egyaránt. A vállalkozás belső kapcsolati hálóját a tulajdonosok, az ügyvezetés (igazgatóság), a könyvvezetést végző személy vagy szervezeti egység, továbbá a jogszabályok szabta keretek között a könyvvizsgáló, a felügyelőbizottság, az auditbizottság jelenti, míg a külső felek közé elsősorban az Nemzeti Adó- és Vámhivatal, a Magyar Nemzeti bank, mint pénzügyi felügyelet, a Cégbíróság, továbbá a Közfelügyeleti Hatóság tartozik. A könyvvizsgáló és az előbb említett szervezetek, személyek közötti kapcsolatot részben jogszabályok (kiemelten a számvitelről szóló 2000. évi C. tv, a 2013. évi V. törvény a Polgári Törvénykönyvről, a Magyar Könyvvizsgálói Kamaráról, a könyvvizsgálói tevékenységről, valamint a könyvvizsgálói közfelügyeletről szóló 2007. évi LXXV. törvény), részben a Nemzetközi Könyvvizsgálati Standardok szabályozzák. Az egyes szereplők eltérő jogokkal és kötelezettségekkel rendelkeznek, következésképpen különböző felelősséggel tartoznak tevékenységükért.

Ellenőrzés és könyvvizsgálat

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2022

ISBN: 978 963 454 841 6

A különféle ellenőrzések átszövik mindennapjainkat a magánéletben és az üzleti életben egyaránt. A gazdasági jellegű ellenőrzések már az Ókori Egyiptomban és Görögországban is jelen voltak, maga az audit szó eredete is ide nyúlik vissza. Az ellenőrzések jellege, módszertana sokat fejlődött az évezredek során. Egy magas minőségű ellenőrzés – legyen az akár külső, akár belső – mindenképpen hozzáadott értéket képvisel az üzleti életben. Az ellenőrzés eredményeinek felhasználása segíti a vállalkozásokat abban, hogy gazdaságosan, hatékonyan, eredményesen működjenek az adott szabályrendszerben.

A könyv bemutatja a vállalkozások ellenőrzési rendszerének szereplőit, feladataikat, valamint rámutat az azok között lévő összefüggésekre. Egy speciális ellenőrzési típus, a könyvvizsgálati folyamat ismertetésén keresztül egyrészt az egyes ellenőrzési feladatokat végzők jobban átláthatják, hogy az ő tevékenységük hogyan kapcsolódik más ellenőrzési tevékenységhez. Másrészt a menedzsment is képet kap a könyvvizsgálói munkáról, a könyvvizsgáló által alkalmazott megközelítésről. Ez az ismeret, tudás jól hasznosítható, mivel a bemutatott kockázatalapú megközelítés, módszertan segítheti a társaság vezetőit pénzügyi folyamataik, az azokban rejlő kockázatok átgondolásában, és az arra adott válaszok, intézkedések kidolgozásában.

Hivatkozás: https://mersz.hu/fortvingler-ellenorzes-es-konyvvizsgalat//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave