Fortvingler Judit

Ellenőrzés és könyvvizsgálat


Az ellenőrzési tevékenység szabályozása általánosságban

Az ellenőrzési funkció működéséhez nélkülözhetetlen a megfelelő szabályrendszer és intézményi rendszer megléte és folyamatos karbantartása. Nemzetközi szinten a hasonló ellenőrzési feladatokat ellátó szervezetek, szervezeti egységek megalkották a saját, rájuk vonatkozó szakmai standardjaikat az egységes elveken és követelményrendszeren alapuló ellenőrzések érdekében, amely standardokat rendszerint a nemzeti ellenőrzést lebonyolító szervezetek is átveszik. Ilyen standardok például a Nemzetközi Könyvvizsgálati és Bizonyosságot Nyújtó Szolgáltatási Standardok Testület (International Auditing and Assurance Standards Board – IAASB) által készített és a Könyvvizsgálók Nemzetközi Szövetsége (International Federation of Accountants – IFAC) által kiadott Nemzetközi Könyvvizsgálati Standardok (International Standards on Auditing – ISAs), a Belső Ellenőrök Nemzetközi Szervezete (Institution of Internal Auditors – IIA) belső ellenőrzési standardjai, továbbá a korábban már említett INTOSAI szakmai standardjai.

Ellenőrzés és könyvvizsgálat

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2022

ISBN: 978 963 454 841 6

A különféle ellenőrzések átszövik mindennapjainkat a magánéletben és az üzleti életben egyaránt. A gazdasági jellegű ellenőrzések már az Ókori Egyiptomban és Görögországban is jelen voltak, maga az audit szó eredete is ide nyúlik vissza. Az ellenőrzések jellege, módszertana sokat fejlődött az évezredek során. Egy magas minőségű ellenőrzés – legyen az akár külső, akár belső – mindenképpen hozzáadott értéket képvisel az üzleti életben. Az ellenőrzés eredményeinek felhasználása segíti a vállalkozásokat abban, hogy gazdaságosan, hatékonyan, eredményesen működjenek az adott szabályrendszerben.

A könyv bemutatja a vállalkozások ellenőrzési rendszerének szereplőit, feladataikat, valamint rámutat az azok között lévő összefüggésekre. Egy speciális ellenőrzési típus, a könyvvizsgálati folyamat ismertetésén keresztül egyrészt az egyes ellenőrzési feladatokat végzők jobban átláthatják, hogy az ő tevékenységük hogyan kapcsolódik más ellenőrzési tevékenységhez. Másrészt a menedzsment is képet kap a könyvvizsgálói munkáról, a könyvvizsgáló által alkalmazott megközelítésről. Ez az ismeret, tudás jól hasznosítható, mivel a bemutatott kockázatalapú megközelítés, módszertan segítheti a társaság vezetőit pénzügyi folyamataik, az azokban rejlő kockázatok átgondolásában, és az arra adott válaszok, intézkedések kidolgozásában.

Hivatkozás: https://mersz.hu/fortvingler-ellenorzes-es-konyvvizsgalat//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave