Magyar Márton, Gősi Zsuzsanna (szerk.)

Oktatás - Sport - Covid


Online oktatás

Az oktatásnak, különösen a felsőoktatásnak a kétezres években már egyértelműen részévé váltak az információs technológiai eszközök és az internet. Digitális technológia nélkül a felsőoktatás szinte elképzelhetetlen (Nichols 2020). A magyar oktatási rendszerre felemás működés jellemző. A felsőoktatási intézményekben elérhető az e-learning keretrendszer, de ezek szinte csak tananyagraktárként funkcionálnak, nem a képzés alapját adják (Erdős–Koloszár 2016). A korlátozások első időszakában mind a hallgatóknak, mind az oktatónak kihívásokkal kellett megküzdeniük, hogy a rendszer működőképes legyen. A pedagógusok többségének első reakciója az ijedtség volt, ám ez meglepően rövid ideig tartott. A zavarodottság felett hamar úrrá lett a tenni akarás, az alkalmazkodni akarás, az oktatás egészen új és különleges körülmények között történő megszervezéséhez kapcsolódó kötelességérzet (Nahalka 2021). Az egyik legnagyobb nehézséget az okozta, hogy számos családban egyszerűen nem volt, vagy nem volt elegendő digitális eszköz a gyerekek tanulásához és a szülők esetleges távmunkájához (Fekete–Porkoláb 2020). Egy a kezdeti időszakban tanár szakos hallgatókat vizsgáló kutatás azt mutatta, hogy az oktatók lényegesen nehezebben boldogultak a digitális eszközökkel, mint a hallgatók. Az időszak végére a benyomások szerint még mindig nem érték utol a hallgatók tudásszintjét, de sokkal többet fejlődtek (Buda 2020). A mozgásos tantárgyak esetében külön nehézséget jelentett, hogy nem léteztek korábban kialakult megoldások, tapasztalatok. A váratlan helyzetre kellett szinte azonnal reagálni (Novák–Tarsoly-Huszár–Kovács 2021).

Oktatás - Sport - Covid

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2022

ISBN: 978 963 454 848 5

Az ELTE PPK Egészségfejlesztési és Sporttudományi Intézet (ESI) már negyedik éve szervezi meg sporttudománnyal kapcsolatos konferenciáit. Évek óta számos más neves hazai kutató is bemutatja legújabb kutatási eredményeit az ESI oktatói mellett, amely jelzi a konferenciasorozatunk jelentőségét is. A második rendezvényünk a hazai rekreáció felsőoktatás 30 éves történetisége kapcsán került megrendezésre, majd ezt követően a sport különböző aspektusai kerültek górcső alá, a 2020. és a 2021. évben a Covid-19 pandémia által erősen meghatározottan.

A Sport – Tudomány – Egészség konferenciasorozat IV. (online) eseményéhez kapcsolódó absztraktkötet mellett a széleskörű előadásokat jól reprezentálják a 3. tanulmánykötetünkben szereplő hiánypótló kutatások is. A sorozat hetedik elemeként a „Tanulmányok az oktatásról és a sportról a Covid árnyékában” cím alatt az online felsőoktatás elméleti és gyakorlati tantárgyai, valamint a külső szakmai gyakorlatok covid-rendszere mellett a pandémia által deklarált mozgástanulás egyedi (formális és nem formális) keretei is megjelennek.

Jó szívvel ajánljuk minden érdeklődőnek jelenlegi és korábbi tanulmányköteteinket is, amelyek a rekreáció- és sporttudomány széles palettájáról közöl új és érdekes információkat a szakemberek, oktató-kutató kollégák és akár a szakdolgozó hallgatók számára is.

Hivatkozás: https://mersz.hu/magyar-gosi-oktatas-sport-covid//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave