Navracsics Judit, Bátyi Szilvia (szerk.)

Nyelvek, nyelvváltozatok, következmények II.

Fordítástudomány, terminológia, retorika, kognitív nyelvészet, kontrasztív nyelvészet, interkulturális kommunikáció, névtan


Az adatok kiértékelése

Bármely idegtudományi technológiával dolgozunk is, hamar el kell kezdenünk gondolkodni arról, hogyan szeretnénk a kapott adatokat értelmezni. A nagy területet felölelő kutatásokban a nagyobb jelerősség vagy szélesebb aktivitási mintázat jelentheti a magasabb szintű kognitív folyamatot. Az időintervallumot pontosan leképező hullámforma legmagasabb és legalacsonyabb pontját eredményezheti a vizsgált folyamatban bekövetkező változás, a feldolgozás szintje (fonológiai, szemantikus) vagy kognitív ráfordítás mértéke. Első hallásra talán egyszerűnek tűnhet, azonban ezek az értelmezési lehetőségek általában nem ennyire egyértelműek. Akár publikált tanulmányt olvasunk, akár saját adatainkból dolgozunk, számos fogalmi és ismeretelméleti kérdést kell körbejárnunk az adatok kiértékelése előtt és annak során.

Nyelvek, nyelvváltozatok, következmények II.

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2022

ISBN: 978 963 454 860 7

A tanulmánykötet a XXVIII. Magyar Alkalmazott Nyelvészeti Kongresszuson elhangzott előadások írott, lektorált változatát tartalmazza a „nyelvek, nyelvváltozatok, következmények” témaköréhez kapcsolódva; egyúttal betekintést nyújt az alkalmazott nyelvészet legújabb kutatási eredményeibe. A könyvben található a Brassai-előadás szövege (a diskurzusjelölő mondatértékű határozószók fordításáról), valamint a fordítástudomány, terminológia, retorika, kognitív nyelvészet, kontrasztív nyelvészet, interkulturális kommunikáció, névtan területére eső tanulmányok.

Hivatkozás: https://mersz.hu/navracsics-batyi-nyelvek-nyelvvaltozatok-kovetkezmenyek-ii//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave