Navracsics Judit, Bátyi Szilvia (szerk.)

Nyelvek, nyelvváltozatok, következmények II.

Fordítástudomány, terminológia, retorika, kognitív nyelvészet, kontrasztív nyelvészet, interkulturális kommunikáció, névtan


Bevezetés

Jelen írás célja a nyelvfeldolgozásban megjelent neurális nyelvmodellek helyzetének áttekintése általános nyelvészeti szempontból. Szem előtt tartjuk, hogy a modern nyelvészet a nyelvi jelenségek megfigyelésén és leírásán kívül ezek működésének magyarázatát is kutatási céljának tekinti. Az agyi tevékenységek vizsgálata megfelelő tér- és időbeli felbontással egyelőre nem megoldott, ez részben magyarázza az elméleti modellek és az idegtudomány viszonyának feltérképezetlenségét, de ez nem jelenti azt, hogy a modellezésnek nem feladata a kapcsolódási pontok kutatása. A számítógépes nyelvészet ugyan magára vállalja az elméleti modellek implementálását és valós méretű adatmennyiségre (szókincsre, példák tömegére) skálázását, azonban elsősorban a konkrét feladatok minél pontosabb, jobb fedést mutató, kisebb idő- és tárhelykomplexitású megoldását keresi, és nem a nyelv működését kutatja.

Nyelvek, nyelvváltozatok, következmények II.

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2022

ISBN: 978 963 454 860 7

A tanulmánykötet a XXVIII. Magyar Alkalmazott Nyelvészeti Kongresszuson elhangzott előadások írott, lektorált változatát tartalmazza a „nyelvek, nyelvváltozatok, következmények” témaköréhez kapcsolódva; egyúttal betekintést nyújt az alkalmazott nyelvészet legújabb kutatási eredményeibe. A könyvben található a Brassai-előadás szövege (a diskurzusjelölő mondatértékű határozószók fordításáról), valamint a fordítástudomány, terminológia, retorika, kognitív nyelvészet, kontrasztív nyelvészet, interkulturális kommunikáció, névtan területére eső tanulmányok.

Hivatkozás: https://mersz.hu/navracsics-batyi-nyelvek-nyelvvaltozatok-kovetkezmenyek-ii//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave