Navracsics Judit, Bátyi Szilvia (szerk.)

Nyelvek, nyelvváltozatok, következmények II.

Fordítástudomány, terminológia, retorika, kognitív nyelvészet, kontrasztív nyelvészet, interkulturális kommunikáció, névtan


Determinologizáció, avagy a köznyelviesedés folyamatai a magyar nyelvben

A magyar nyelvű korpusz esetében is változatos szóalkotási és szóképzési technikákkal találkozunk, ugyanakkor a köznyelviesedés folyamata valóban nagy méreteket öltött. Tamás (2014) szerint a terminusok szerepe a kommunikációban az, hogy információsűrűségükkel hatékonyabbá és gyorsabbá tegyék a közlést. A koronavírus idején nemcsak a szaktudással és szaknyelvi ismeretekkel rendelkező, elegendő háttérismeret birtokában levő szakember képes az üzenet dekódolására, hanem a hétköznapok embere is. A szaknyelv létrejöttét specifikus kommunikációs igények generálják (Kurtán 2003), azonban hasonlóan specifikus igényeknek köszönhetően hihetetlen gyorsasággal jelennek meg a köznyelvben azok a szavak és kifejezések, amelyeket a járvány és az új helyzet megértése hívott elő. Ugyanakkor a szaknyelvi neologizmusok sokkal állandóbbak a köznyelvi neologizmusoknál, hiszen a megnevezés szükségessége hívta őket létre (Vargáné Kiss 2016: 181). Heltai Pál szavaival élve: „[…] bár a szaknyelv elemei részét képezik a köznyelvnek, a köznyelvi kompetencia megléte egyáltalán nem jelenti azt, hogy egyúttal szaknyelvi kompetenciával is rendelkezünk” (Heltai 2006: 37).

Nyelvek, nyelvváltozatok, következmények II.

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2022

ISBN: 978 963 454 860 7

A tanulmánykötet a XXVIII. Magyar Alkalmazott Nyelvészeti Kongresszuson elhangzott előadások írott, lektorált változatát tartalmazza a „nyelvek, nyelvváltozatok, következmények” témaköréhez kapcsolódva; egyúttal betekintést nyújt az alkalmazott nyelvészet legújabb kutatási eredményeibe. A könyvben található a Brassai-előadás szövege (a diskurzusjelölő mondatértékű határozószók fordításáról), valamint a fordítástudomány, terminológia, retorika, kognitív nyelvészet, kontrasztív nyelvészet, interkulturális kommunikáció, névtan területére eső tanulmányok.

Hivatkozás: https://mersz.hu/navracsics-batyi-nyelvek-nyelvvaltozatok-kovetkezmenyek-ii//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave