Navracsics Judit, Bátyi Szilvia (szerk.)

Nyelvek, nyelvváltozatok, következmények II.

Fordítástudomány, terminológia, retorika, kognitív nyelvészet, kontrasztív nyelvészet, interkulturális kommunikáció, névtan


Összegzés

A koronavírus-járvány nyelvünkben, a szóalkotási folyamatokban is változást hozott. A hétköznapok emberének egyik napról a másikra új szókincset kellett értelmeznie: ebbe nemcsak az orvosi kifejezések sokasága tartozott és tartozik, hanem olyan kifejezések is, amelyek eddig többnyire a szociológiában és a pszichológiában bukkantak fel, mint például a társadalmi távolságtartás, a megelőzés, az izoláció és számtalan más kifejezés, amelyek mindennapi életünk részévé váltak. Az újonnan létrehozott kifejezések mellett új jelentések, jelentésváltozások vagy új előtagokkal és utótagokkal ellátott lexémák árnyalják a lexikalizálódás folyamatait. A Facebook-oldalakon vizsgált kommentfolyamatokban a beszélők (látszólag) nagy könnyedséggel építették be ezeket az elemeket a nyelvhasználatukba.

Nyelvek, nyelvváltozatok, következmények II.

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2022

ISBN: 978 963 454 860 7

A tanulmánykötet a XXVIII. Magyar Alkalmazott Nyelvészeti Kongresszuson elhangzott előadások írott, lektorált változatát tartalmazza a „nyelvek, nyelvváltozatok, következmények” témaköréhez kapcsolódva; egyúttal betekintést nyújt az alkalmazott nyelvészet legújabb kutatási eredményeibe. A könyvben található a Brassai-előadás szövege (a diskurzusjelölő mondatértékű határozószók fordításáról), valamint a fordítástudomány, terminológia, retorika, kognitív nyelvészet, kontrasztív nyelvészet, interkulturális kommunikáció, névtan területére eső tanulmányok.

Hivatkozás: https://mersz.hu/navracsics-batyi-nyelvek-nyelvvaltozatok-kovetkezmenyek-ii//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave