Navracsics Judit, Bátyi Szilvia (szerk.)

Nyelvek, nyelvváltozatok, következmények II.

Fordítástudomány, terminológia, retorika, kognitív nyelvészet, kontrasztív nyelvészet, interkulturális kommunikáció, névtan


Kulcsszavak a Webcorpusszal való összehasonlításban

A vizsgálat első lépéseként meghatároztuk a Covid-korpusz 2020. január és 2021. január közötti szövegállományának kulcsszavait. Referenciakorpuszként a Webcorpus 2.0-t használtuk. A kulcsszavak kinyerése előtt gyakorisági vizsgálatot is végeztünk, amelyhez kizártuk a keresésből a vizsgálat szempontjából irreleváns, ám a köznyelvben gyakori szavakat (mint pl. a névelők, névmások, határozószók, kérdőszók). Az így létrehozott gyakorisági lista és kulcsszólista meglepően szemléletes képet tár elénk a vizsgált időszakot meghatározó fogalmakról és reáliákról. Az első 10 szó a kulcsszólistán: koronavírus, koronavírusos, karantén, fertőzött, vakcina, kijárási, járvány, lélegeztetőgép, gyógyult, világjárvány. Az első 50 közé további, a járvánnyal kapcsolatos szavak kerültek (csökkenő gyakorisági sorrendben): járványhelyzet, járványügyi, maszkviselés, koronavírusteszt, tisztifőorvos, oltóanyag, fertőződik, beazonosított, esetszám, pandémia, oltási, beolt, megfertőződik, maszk, beoltás, szájmaszk, virológus, vírus, oltás, távolságtartás, oltópont, centrumkórház. A mindenkit érintő védelmi intézkedéseken kívül (karantén, kijárási, maszkviselés, távolságtartás) epidemiológiai-infektológiai terminusok (fertőzött, gyógyult, fertőződik/megfertőződik, beazonosított, esetszám) bizonyultak a leggyakoribbaknak. Figyelemreméltó, hogy az oltással kapcsolatos szavak (vakcina, oltóanyag, oltási, beolt, oltás, oltópont) annak ellenére bekerültek az első 50-be, hogy a vizsgált időszaknak csak az utolsó hónapjában kezdődött meg az egészségügyi dolgozók oltása. Az első 50 között közszereplők nevét (Cecília, Merkely), oltóanyagok és gyógyszerek nevét (Pfizer, AstraZeneca, rendesivir, Szputnyik), intézmények nevét (BionTech, NNK), helyneveket (Vuhan, vuhani), valamint a fertőzés terjedésével kapcsolatos szomorú események miatt reflektorfénybe került idősotthon szót is megtaláljuk.

Nyelvek, nyelvváltozatok, következmények II.

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2022

ISBN: 978 963 454 860 7

A tanulmánykötet a XXVIII. Magyar Alkalmazott Nyelvészeti Kongresszuson elhangzott előadások írott, lektorált változatát tartalmazza a „nyelvek, nyelvváltozatok, következmények” témaköréhez kapcsolódva; egyúttal betekintést nyújt az alkalmazott nyelvészet legújabb kutatási eredményeibe. A könyvben található a Brassai-előadás szövege (a diskurzusjelölő mondatértékű határozószók fordításáról), valamint a fordítástudomány, terminológia, retorika, kognitív nyelvészet, kontrasztív nyelvészet, interkulturális kommunikáció, névtan területére eső tanulmányok.

Hivatkozás: https://mersz.hu/navracsics-batyi-nyelvek-nyelvvaltozatok-kovetkezmenyek-ii//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave