Navracsics Judit, Bátyi Szilvia (szerk.)

Nyelvek, nyelvváltozatok, következmények II.

Fordítástudomány, terminológia, retorika, kognitív nyelvészet, kontrasztív nyelvészet, interkulturális kommunikáció, névtan


Bevezetés

Jelen tanulmány azt vizsgálja, hogy a gyakran egymás szinonimájaként értelmezett ész és elme fogalmak milyen metaforikus és metonimikus leképezésekben jelennek meg a hétköznapi magyar nyelvben. A testesült kogníció értelmezési keretében zajló kognitív nyelvészeti kutatások rávilágítanak az emberi jelentésalkotás és a nyelv figuratív természetére, melyet a biológiai-fizikai, pszichológiai, környezeti és kulturális tényezők, tapasztalatok együttesen alakítanak (Kövecses–Benczes 2010). E folyamatban elsődleges szerepet játszik a fogalmi metafora és a metonímia, az elvont fogalmak megértését elősegítő mentális kategóriák.

Nyelvek, nyelvváltozatok, következmények II.

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2022

ISBN: 978 963 454 860 7

A tanulmánykötet a XXVIII. Magyar Alkalmazott Nyelvészeti Kongresszuson elhangzott előadások írott, lektorált változatát tartalmazza a „nyelvek, nyelvváltozatok, következmények” témaköréhez kapcsolódva; egyúttal betekintést nyújt az alkalmazott nyelvészet legújabb kutatási eredményeibe. A könyvben található a Brassai-előadás szövege (a diskurzusjelölő mondatértékű határozószók fordításáról), valamint a fordítástudomány, terminológia, retorika, kognitív nyelvészet, kontrasztív nyelvészet, interkulturális kommunikáció, névtan területére eső tanulmányok.

Hivatkozás: https://mersz.hu/navracsics-batyi-nyelvek-nyelvvaltozatok-kovetkezmenyek-ii//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave