Navracsics Judit, Bátyi Szilvia (szerk.)

Nyelvek, nyelvváltozatok, következmények II.

Fordítástudomány, terminológia, retorika, kognitív nyelvészet, kontrasztív nyelvészet, interkulturális kommunikáció, névtan


Eredmények

A mintából kinyert adatok megerősítik abbéli feltevésünket, hogy a gondolkodás fent definiált tág alapjelentése alkotja az ész és az elme fogalmaink összes jelentésrétegének gerincét; más szóval, mindkét fogalom magában hordozza a ratio fogalmát. A metaforikus leképezések az értelem és a gondolkodási folyamatok különböző aspektusait fedik le, az elme fogalmi hálózata azonban lényegesen kidolgozottabbnak és árnyaltabbnak tűnik, amiből arra a következtethetünk, hogy elme fogalmunk kiterjedtebb jelentéshálózattal rendelkezik. Feltűnő, hogy ebben az alcsoportban néhány metaforikus reláció túlmutat az egyszerű ész/elme distinkción, és – bár nyelvi szinten rejtve marad – az értelem, illetve az értelemmel való gondolkodás válik a valódi céltartománnyá. A korpuszbeli metaforikus leképezések szinte kizárólagosan két nagy jelentésrétegre korlátozódtak: (1) a gondolkodás menete, folyamata, működése; (2) az ember gondolkodó (intelligens, bölcs) lény. Alább közöljük e jelentésrétegek metaforacsoportok szerinti lebontását, szemléltető példákkal:

Nyelvek, nyelvváltozatok, következmények II.

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2022

ISBN: 978 963 454 860 7

A tanulmánykötet a XXVIII. Magyar Alkalmazott Nyelvészeti Kongresszuson elhangzott előadások írott, lektorált változatát tartalmazza a „nyelvek, nyelvváltozatok, következmények” témaköréhez kapcsolódva; egyúttal betekintést nyújt az alkalmazott nyelvészet legújabb kutatási eredményeibe. A könyvben található a Brassai-előadás szövege (a diskurzusjelölő mondatértékű határozószók fordításáról), valamint a fordítástudomány, terminológia, retorika, kognitív nyelvészet, kontrasztív nyelvészet, interkulturális kommunikáció, névtan területére eső tanulmányok.

Hivatkozás: https://mersz.hu/navracsics-batyi-nyelvek-nyelvvaltozatok-kovetkezmenyek-ii//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave