Navracsics Judit, Bátyi Szilvia (szerk.)

Nyelvek, nyelvváltozatok, következmények II.

Fordítástudomány, terminológia, retorika, kognitív nyelvészet, kontrasztív nyelvészet, interkulturális kommunikáció, névtan


Gyorsbeszéd-folyamatok

A gyorsbeszélés nem nyelvi zavar, valamint sajátos fonológiával rendelkezik (Bóna 2009: 57). Azok a folyamatok, amelyek az artikuláció kényelmességével függnek össze, az úgynevezett simító (lenizációs) folyamatok. Ezek leginkább a gyorsabb, kevésbé szabatos (kevésbé gondozott) beszédre jellemzők. Ide tartoznak a hasonulási folyamatok, a magán- és mássalhangzó-rövidülések, a magánhangzó-centralizációk és a törlések (hangkihagyás) (Ács–Siptár 2001). A gyors beszéd (fast speech) folyamatokat az alábbi jelenségekre értjük: összeolvadásokra, hasonulásokra (a korpuszomban asszimiláció néven), magán- és mássalhangzók kiesésére (a korpuszomban hangkihagyás néven) (Siptár 1988: 17). A gyorsbeszéd-folyamatok kapcsán négy jelenséget vettem figyelembe: a hangkihagyásokat, az asszimilációs hangkihagyásokat, az asszimilációt és az újrakezdést.

Nyelvek, nyelvváltozatok, következmények II.

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2022

ISBN: 978 963 454 860 7

A tanulmánykötet a XXVIII. Magyar Alkalmazott Nyelvészeti Kongresszuson elhangzott előadások írott, lektorált változatát tartalmazza a „nyelvek, nyelvváltozatok, következmények” témaköréhez kapcsolódva; egyúttal betekintést nyújt az alkalmazott nyelvészet legújabb kutatási eredményeibe. A könyvben található a Brassai-előadás szövege (a diskurzusjelölő mondatértékű határozószók fordításáról), valamint a fordítástudomány, terminológia, retorika, kognitív nyelvészet, kontrasztív nyelvészet, interkulturális kommunikáció, névtan területére eső tanulmányok.

Hivatkozás: https://mersz.hu/navracsics-batyi-nyelvek-nyelvvaltozatok-kovetkezmenyek-ii//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave