Navracsics Judit, Bátyi Szilvia (szerk.)

Nyelvek, nyelvváltozatok, következmények II.

Fordítástudomány, terminológia, retorika, kognitív nyelvészet, kontrasztív nyelvészet, interkulturális kommunikáció, névtan


Indulatszavak és káromkodást kifejező lexémák

A nőknek kiemelkedő szerepük van a társadalmi értékek terén, mivel a társadalom moderáltabb viselkedést vár el tőlük, ezzel együtt kevesebb káromkodást, azaz vulgáris kifejezés használatát. Gomm 1981-es felmérésében brit beszélőket vizsgált, különös tekintettel a káromkodás gyakoriságára (Gomm 1981). Kimutatta, hogy a férfiak egymás között háromszor annyit káromkodnak, mint a nők, vegyes társaságban pedig kétszer annyit. Vincent és Klerk is hasonló konklúzióra jutott az obszcén szavakat és a trágárságot tekintve. Vincent 1982-ben 165 órás hanganyagot elemzett (Vincent 1982), melyhez québeci francia nyelvű korpuszt választott (lásd Ürmösné Simon 2017) A vizsgálatából kiderült, hogy az idősebb francia férfiak több obszcén szót használtak, mint női társaik. Klerk eredményei is azt mutatták, hogy a férfiak több obszcén szót használnak, de az ő vizsgálati korpusza serdülő fiúkból és lányokból állt (Ürmösné Simon 2015). A lexika szintjén megvizsgáltam az indulatszavak (2. táblázat) és a káromkodást kifejező lexémák arányát is (3. táblázat), melyeket az alábbi táblázatok szemléltetnek.

Nyelvek, nyelvváltozatok, következmények II.

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2022

ISBN: 978 963 454 860 7

A tanulmánykötet a XXVIII. Magyar Alkalmazott Nyelvészeti Kongresszuson elhangzott előadások írott, lektorált változatát tartalmazza a „nyelvek, nyelvváltozatok, következmények” témaköréhez kapcsolódva; egyúttal betekintést nyújt az alkalmazott nyelvészet legújabb kutatási eredményeibe. A könyvben található a Brassai-előadás szövege (a diskurzusjelölő mondatértékű határozószók fordításáról), valamint a fordítástudomány, terminológia, retorika, kognitív nyelvészet, kontrasztív nyelvészet, interkulturális kommunikáció, névtan területére eső tanulmányok.

Hivatkozás: https://mersz.hu/navracsics-batyi-nyelvek-nyelvvaltozatok-kovetkezmenyek-ii//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave