Navracsics Judit, Bátyi Szilvia (szerk.)

Nyelvek, nyelvváltozatok, következmények II.

Fordítástudomány, terminológia, retorika, kognitív nyelvészet, kontrasztív nyelvészet, interkulturális kommunikáció, névtan


Összegzés

A márkanevek apellativizációja, azaz köznévvé válása, majd ebből kialakuló igei használata gyakori jelentésváltozásnak tartható mind a magyar köznyelvben, mind pedig a szlengben. Az áru- és márkanevek körében megjelenő generalizáció az apellativizáció egyik típusaként értékelhető, ennek eredményeként a márkanév fajtanévvé válik: már nem egyetlen termékpéldányt, hanem típust vagy kategóriát nevez meg, azaz egy termékfajta neveként jelenik meg. A tulajdonnevek esetében az apellativizáció során általában a metaforikus és metonimikus jelentésváltozás a jellemző (Takács 2020a), a márkanevek generalizációja során azonban elsősorban az ellipszissel számolhatunk (ld. Clankie 2002: 121–126).

Nyelvek, nyelvváltozatok, következmények II.

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2022

ISBN: 978 963 454 860 7

A tanulmánykötet a XXVIII. Magyar Alkalmazott Nyelvészeti Kongresszuson elhangzott előadások írott, lektorált változatát tartalmazza a „nyelvek, nyelvváltozatok, következmények” témaköréhez kapcsolódva; egyúttal betekintést nyújt az alkalmazott nyelvészet legújabb kutatási eredményeibe. A könyvben található a Brassai-előadás szövege (a diskurzusjelölő mondatértékű határozószók fordításáról), valamint a fordítástudomány, terminológia, retorika, kognitív nyelvészet, kontrasztív nyelvészet, interkulturális kommunikáció, névtan területére eső tanulmányok.

Hivatkozás: https://mersz.hu/navracsics-batyi-nyelvek-nyelvvaltozatok-kovetkezmenyek-ii//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave