Falus Iván (főszerk.), Szűcs Ida (szerk.)

A didaktika kézikönyve

Elméleti alapok a tanítás tanulásához


Feladatok

  1. A fejezet átgondolása után az alcímek mentén mérlegelje, változtak-e nézetei, és ha igen, miben változtak az osztály- és tanórarendszerrel kapcsolatban! Ha képesítés nélkül kellett volna tanítania pedagógiai tanulmányai előtt, mit csinált volna másképpen? Korábbi előfeltevései és az olvasottak ütköztetése után maradtak-e olyan témakörök, amelyekben a szakmai tisztánlátáshoz még olvasnia, tapasztalt kollégákkal konzultálnia kell? Fontos kérdésekről van szó, a mérlegelést ne halogassa!
  2. Tájékozódjék valamely osztályban a gyerekek különóráival kapcsolatban! Próbálja meg feltárni a szülők, pedagógusok, gyerekek mögöttes motívumait!
  3. Hogyan képzelik el a tanulók, a szülők vagy a pedagógusok a 21. század iskoláját (beszélgetés, fogalmazás)?
  4. Próbálja tetten érni, hogyan valósul meg egy osztályban az informális szegregáció! Keressen vagy találjon ki ennek felderítéséhez módszert!
  5. Kezdeményezzen egyéni vagy csoportos beszélgetést arról, mit jelent a többségi iskolai feladatokra képzett pedagógusok számára az integrált osztályokban való tanítás!
  6. Ha módja van rá, készítsen interjút olyan pedagógusokkal, tanulókkal, akik valamilyen módon érintettek a hazai vagy külföldi Homeschooling mozgalomban!

A didaktika kézikönyve

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2022

ISBN: 978 963 454 845 4

A didaktika a pedagógiának a tanulás támogatásával foglalkozó tudományterülete, amely a Comenius óta eltelt 5 évszázadban folyamatosan gazdagodott, bővült. A jelen kézikönyv több mint 20 fejezetben dolgozza fel a tanulás jellemzőire, a tanulókra, a tehetségesekkel, a különös figyelmet igénylőkkel való bánásmódra, az oktatás tartalmára, a tantervekre, a tervezésre, az oktatás kereteire, stratégiáira, módszereire, a digitális pedagógiára vonatkozó legújabb ismereteket. Tájékozódhatunk belőle a társadalom és az oktatás kapcsolatáról, a tanulás környezetéről, a hatékony pedagógus ismérveiről, a pedagógussá válás folyamatáról, a pedagógiai kutatás alapvető módszereiről, valamint az oktatás paradigmáinak történeti alakulásáról. A kézikönyvet, amelyet a neveléstudomány és a pedagógusképzés jeles képviselői írtak, egyaránt haszonnal forgathatják az ismereteiket bővíteni kívánó gyakorló pedagógusok, doktoranduszhallgatók, valamint a mesterség alapjaival ismerkedő pedagógusjelöltek.

Hivatkozás: https://mersz.hu/falus-szucs-a-didaktika-kezikonyve//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave