Falus Iván (főszerk.), Szűcs Ida (szerk.)

A didaktika kézikönyve

Elméleti alapok a tanítás tanulásához


Feladatok

  1. Idézzen fel egy olyan értékelési helyzetet, amelyet a fejezet elolvasása után követendő tanári mintának lát, valamint egy olyat, amelyet most úgy ítél meg, hogy nem volt megfelelő! Válaszát részletesen indokolja!
  2. Készítsen interjút tanulókkal és tanáraikkal a pedagógiai értékelésről! Az interjú előtt állítson össze egy listát azokról a problémákról, amelyeket szeretne megbeszélni az interjúalanyokkal! Az etikai szempontokat vitassa meg oktatójával! Az interjú után elemezze:
    • a különböző nézőpontok, szereplők válaszainak különbözőségét, azonosságát;
    • a pedagógus megismert értékelési gyakorlatát;
    • a diákok véleményét az értékelésről!
  3. Gyűjtsön érveket az osztályzás eltörlése és megtartása mellett! Ha lehetősége van, folytassa le a vitát társaival!
  4. Állítson össze a saját szaktárgyához kötődően egy év végi osztályozáshoz kapcsolódó szempontrendszert! Döntéseit indokolja!
  5. Tervezzen meg egy olyan tanulási folyamatot (javasolt a tématerv) saját szaktárgyához kapcsolódóan, ahol pontosan be tudja mutatni a tanulási eredmények, tanulási tevékenységek és az értékelés kapcsolatát!
  6. Tervezzen meg egy szülői értekezletet, ahol a szülőknek mutatja be a tanulást támogató értékelés gyakorlatát szaktárgyához kötődően!

A didaktika kézikönyve

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2022

ISBN: 978 963 454 845 4

A didaktika a pedagógiának a tanulás támogatásával foglalkozó tudományterülete, amely a Comenius óta eltelt 5 évszázadban folyamatosan gazdagodott, bővült. A jelen kézikönyv több mint 20 fejezetben dolgozza fel a tanulás jellemzőire, a tanulókra, a tehetségesekkel, a különös figyelmet igénylőkkel való bánásmódra, az oktatás tartalmára, a tantervekre, a tervezésre, az oktatás kereteire, stratégiáira, módszereire, a digitális pedagógiára vonatkozó legújabb ismereteket. Tájékozódhatunk belőle a társadalom és az oktatás kapcsolatáról, a tanulás környezetéről, a hatékony pedagógus ismérveiről, a pedagógussá válás folyamatáról, a pedagógiai kutatás alapvető módszereiről, valamint az oktatás paradigmáinak történeti alakulásáról. A kézikönyvet, amelyet a neveléstudomány és a pedagógusképzés jeles képviselői írtak, egyaránt haszonnal forgathatják az ismereteiket bővíteni kívánó gyakorló pedagógusok, doktoranduszhallgatók, valamint a mesterség alapjaival ismerkedő pedagógusjelöltek.

Hivatkozás: https://mersz.hu/falus-szucs-a-didaktika-kezikonyve//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave