Falus Iván (főszerk.), Szűcs Ida (szerk.)

A didaktika kézikönyve

Elméleti alapok a tanítás tanulásához


Feladatok

  1. Határozza meg azokat az értékeket, nevelési elveket és általános célkitűzéseket, amelyeket iskolája pedagógiai programjának feltétlenül tartalmaznia kellene!
  2. Készítsen kérdőívet a szülői igények felmérésére a helyi tanterv készítéséhez!
  3. Fogalmazza meg, miért tartja fontosnak saját szaktárgya tanítását!
  4. Elemezze egy műveltségi részterület követelményrendszerét a NAT általános célkitűzéseihez való viszonya szempontjából!
  5. Elemezze és értékelje ugyanezt a részterületet az oktatás tartalma és a képességfejlesztési követelmények egymásnak való megfelelése szempontjából!
  6. Vizsgálja meg egy műveltségterület vagy részterület követelményeinek egymásra épülését a különböző évfolyamszinteken!
  7. Keresse meg az egyes műveltségi részterületek közti kapcsolódási lehetőségeket!
  8. Keresse meg szaktárgyának azokat a részcéljait, amelyek különböző tartalmak segítségével is elérhetők! Válasszon egyet közülük, s keressen hozzá olyan oktatási tartalmakat, amelyek optimálisan biztosíthatják a cél elérését!
  9. Egy kiválasztott szaktárgyi témát elemezzen Mahmutov tananyagelemzési szempontjai szerint!
  10. Egy kiválasztott témát elemezzen a tantárgyi koncentráció szempontjából!
  11. Fogalmazza meg, hogy egy adott tanítási témában mit tart fontosnak és érdekesnek! Gondolja végig, mitől válhat ez a gyermekek számára is érdekessé!
  12. Elemezze egy tantervi téma célrendszerét abból a szempontból, hogy direkt vagy indirekt tanítási stratégiával valósíthatók-e meg!
  13. Fogalmazza meg egy tantervi téma kapcsán a lehetséges problémafelvetéseket!
  14. Tervezzen differenciált feladatokat egy adott téma feldolgozásához!
  15. Tervezzen variációkat egy téma feldolgozásának folyamatára:
    1. rendkívül érdeklődő, illetve passzív tanulócsoport számára;
    2. kiemelkedő és gyenge teljesítményű csoportok számára;
    3. az önálló tanuláshoz szükséges képességekkel rendelkező és nem rendelkező tanulók számára.
  16. Válasszanak kollégáival egy integrált vagy projekttémát, s elemezzék a téma feldolgozása során reálisan elérhető pedagógiai célokat Bloom módosított taxonómiai táblázata segítségével (1. táblázat)!
  17. Elemezze és értékelje az oktatás különböző módszereit szaktárgya célkitűzéseinek megvalósíthatósága szempontjából!
  18. Válasszon oktatási eszközöket egy adott téma feldolgozásához!
  19. Készítse el egy téma oktatásának részletes tervét!
  20. Fogalmazzon meg olyan projekttémákat, amelyek szaktárgyához is kapcsolódhatnak!
  21. Készítsen egyéni tanulási csomagot egy adott témához egy tehetséges tanuló számára!
  22. Idézze föl azokat a kiemelten kezelendő területeket, amelyekre a digitális tanrend alkalmazásakor az intézményvezetésnek külön figyelemmel kell lennie!
  23. Tanulmányozzon egy működő órarendet! Készítse el ennek az órarendnek a digitális oktatási rendben alkalmazható verzióját! Indokolja a változásokat!
  24. Fogalmazzon meg a tanítványainak szóló „netikett” szabályzatot, amelyet a digitális oktatás során alkalmazna!
  25. Készítse el egy önállóan választott tanítási egységnek jelenléti és digitális óravázlatát! Hasonlítsa össze az alkalmazott módszereket és digitális tartalmakat!
  26. Keressen saját szakterületének megfelelő digitalizálható projekttémákat, és válasszon ezekhez megfelelő tudásmegosztó platformokat!

A didaktika kézikönyve

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2022

ISBN: 978 963 454 845 4

A didaktika a pedagógiának a tanulás támogatásával foglalkozó tudományterülete, amely a Comenius óta eltelt 5 évszázadban folyamatosan gazdagodott, bővült. A jelen kézikönyv több mint 20 fejezetben dolgozza fel a tanulás jellemzőire, a tanulókra, a tehetségesekkel, a különös figyelmet igénylőkkel való bánásmódra, az oktatás tartalmára, a tantervekre, a tervezésre, az oktatás kereteire, stratégiáira, módszereire, a digitális pedagógiára vonatkozó legújabb ismereteket. Tájékozódhatunk belőle a társadalom és az oktatás kapcsolatáról, a tanulás környezetéről, a hatékony pedagógus ismérveiről, a pedagógussá válás folyamatáról, a pedagógiai kutatás alapvető módszereiről, valamint az oktatás paradigmáinak történeti alakulásáról. A kézikönyvet, amelyet a neveléstudomány és a pedagógusképzés jeles képviselői írtak, egyaránt haszonnal forgathatják az ismereteiket bővíteni kívánó gyakorló pedagógusok, doktoranduszhallgatók, valamint a mesterség alapjaival ismerkedő pedagógusjelöltek.

Hivatkozás: https://mersz.hu/falus-szucs-a-didaktika-kezikonyve//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave