Falus Iván (főszerk.), Szűcs Ida (szerk.)

A didaktika kézikönyve

Elméleti alapok a tanítás tanulásához


Feladatok

  1. Fogalmazzon meg olyan kutatási kérdést, amellyel saját tantárgya oktatásának vagy valamely nevelési cél megvalósításának hatékonyságát lehet kifejezni! Kik körében végezne adatgyűjtést, adatfeldolgozást és adatelemzést, és milyen eszközökkel?
  2. Választott szakdolgozati témájában vagy aktuális szemináriumi témában keressen szakcikket a Google Tudós segítségével! Figyelje meg, a cikk címe és absztraktja hogyan foglalja össze a vizsgált kutatási kérdéseket és a vizsgálatban részt vett személyeket! Figyelje meg, milyen terjedelmi arányt képviselnek a cikkben a folyóiratcikkek jellemző szerkezeti egységei! Ha lehetséges, keressen olyan nyelvű szakcikket, amely nyelvet nem ismer, és ebben az esetben is igyekezzen megtalálni a cikk tipikus szerkezeti egységeit!
  3. Ismerkedjünk meg az Excel függvényei közül a T.PRÓBA függvénnyel! Írjuk be az alábbi két adatsort, amelyek egy atlétacsoport eredményeit mutatják távolugrásban ősszel és tavasszal!
     
    Tanuló sorszáma
    Ősz
    Tavasz
    1.
    432
    414
    2.
    345
    398
    3.
    313
    345
    4.
    445
    458
    5.
    430
    470
     
    Első ránézésre megállapítható, hogy az öt versenyző közül négyen javítottak az eredményükön. Az is könnyen kiszámítható, hogy az átlageredmény 393 cm-ről 417 cm-re nőtt. Ez lehet szakmailag jelentős fejlődés, ám az is lehet, hogy a mért adatokban egyébként meglévő ingadozás miatt statisztikai értelemben nem számít jelentősnek a 24 cm-es átlagos javulás.
    A T.PRÓBA függvényt kiválasztva egy párbeszédablak jelenik meg, ahol a két adatsor értelemszerűen az öt őszi és az öt tavaszi eredményből áll. Harmadik paraméterként 2-est adunk meg, mert kutatásetikai szempontból a kétszélű (szakszerűbben fogalmazva: kétoldali) próba elvégzése indokolt. A t-próbák típusai közül az 1-est választjuk, amely ugyan tükörfordításban párosítottnak nevezhető (paired-samples t-test angolul), de magyarul páros t-próbának hívjuk. A megjelenő eredmény 0,123702. Ez az eredmény 0,05 fölötti, tehát az átlagok eltérése nem szignifikáns. Próbáljuk ki, milyen eredmény születik, ha az 1. tanuló tavasszal jó formában versenyez, és 414 cm helyett hozta volna az őszi, 432 cm-es eredményt!
  4. Az Excel szoftver KORREL függvénye segítségével számítsuk ki, milyen szoros összefüggés mutatkozik az előző feladatban látott két adatsor között! Azaz az átlagok összehasonlítása mellett arra is kíváncsiak vagyunk, milyen mértékben függ össze az őszi és a tavaszi eredmény. (Megjegyzem, ha mindenki éppen az őszi eredményét hozza a tavasszal, akkor a korreláció értéke 1 lenne. És ha mindenki éppen pontosan 24 cm-t javított volna, akkor is 1 lenne a korreláció.) A most kapott eredmény közel lesz az 1-hez, azaz a teljesítményekben nem volt jelentős átrendeződés, az őszi eredmény elég jól előrejelzi a tavaszi teljesítményt.
  5. Egy akciókutatás tervezéseként gondolja át, milyen eszközökkel és milyen adatokat gyűjtene, ha az osztályában elvégzett szociometriai felmérés azt mutatná, hogy az egyik tanuló peremhelyzetű! A szociogram és a további, tervezett adatgyűjtés alapján milyen fejlesztő beavatkozás körvonalazódik, és annak eredményét, sikerességét milyen eszközökkel és adatokkal tudná meghatározni?

A didaktika kézikönyve

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2022

ISBN: 978 963 454 845 4

A didaktika a pedagógiának a tanulás támogatásával foglalkozó tudományterülete, amely a Comenius óta eltelt 5 évszázadban folyamatosan gazdagodott, bővült. A jelen kézikönyv több mint 20 fejezetben dolgozza fel a tanulás jellemzőire, a tanulókra, a tehetségesekkel, a különös figyelmet igénylőkkel való bánásmódra, az oktatás tartalmára, a tantervekre, a tervezésre, az oktatás kereteire, stratégiáira, módszereire, a digitális pedagógiára vonatkozó legújabb ismereteket. Tájékozódhatunk belőle a társadalom és az oktatás kapcsolatáról, a tanulás környezetéről, a hatékony pedagógus ismérveiről, a pedagógussá válás folyamatáról, a pedagógiai kutatás alapvető módszereiről, valamint az oktatás paradigmáinak történeti alakulásáról. A kézikönyvet, amelyet a neveléstudomány és a pedagógusképzés jeles képviselői írtak, egyaránt haszonnal forgathatják az ismereteiket bővíteni kívánó gyakorló pedagógusok, doktoranduszhallgatók, valamint a mesterség alapjaival ismerkedő pedagógusjelöltek.

Hivatkozás: https://mersz.hu/falus-szucs-a-didaktika-kezikonyve//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave