Gősi Zsuzsanna, Magyar Márton (szerk.)

A tanulás-tanítás folyamatának sajátosságai sport(os) nézőpontból


Bevezetés

A megküzdést hagyományosan úgy definiálják, mint állandóan változó „kognitív és viselkedési erőfeszítéseket, amelyek célja a meghatározott külső és/vagy belső igények kezelése, amelyeket úgy értékelnek, mint amelyek megterhelik vagy meghaladják a személy erőforrásait” (Lazarus–Folkman 1984, 141). A serdülőkorban tapasztalható kognitív, szociális, érzelmi és biológiai fejlődés hatással van a tanulók megküzdési és érzelemszabályozó készségének fejlődésére (Skinner–Zimmer-Gembeck 2016). Az iskolai testnevelésről kimutatták, hogy jóval kevesebb stresszort tartalmaz, mint a többi iskolai tantárgy; egyesek egyenesen stresszoldónak tartják (Barney et al. 2019). A fizikai aktivitás stresszoldó szerepe jól dokumentálható, azonban évfolyamonként szignifikáns különbségek mutatkozhatnak. Egy tanulmány szerint az iskolai testnevelés stresszcsökkentő szerepe leginkább a 7. évfolyamosok körében jellemző. Åsebø és munkatársai szerint a testnevelés-oktatásban részt vevő tanulók által megélt stresszhelyzetek több tényezőtől függhetnek: az adott szituációtól, az óra tartalmától, az érintett felektől, a tanulók korábbi tapasztalatától és a stresszorok értékelésétől (Åsebø et al. 2020). A mintában a lányok sokkal sebezhetőbbnek mutatkoztak a kontextuális stresszorokkal szemben.

A tanulás-tanítás folyamatának sajátosságai sport(os) nézőpontból

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2023

ISBN: 978 963 454 907 9

Az ELTE Egészségfejlesztési és Sporttudományi Intézete évek óta jelentet meg szakkönyveket, amelyek a sporttudomány aktuális kérdéseire keresik a választ. A mostani kötet címe sokat elárul a tartalomról: „A tanulás–tanítás folyamat sajátosságai sport(os) nézőpontból” – azaz a hangsúly ebben a kiadványban elsősorban kifejezetten az oktatás tapasztalataira helyeződött. Egészen új módszerek (mint a MIP-NPET mentorprogram), területek (mint a női labdarúgás edzői munkája) és kritikus időszakot megélő szervezeti formák (kosárlabda-akadémiák), illetve a speciális edzőképzés alkotják a kötet témáit. Fontos kiegészítőként jelenik meg a mozgásterápia gyógyító alkalmazása, továbbá a pandémia hatása a szponzorációra. A szerzők, akik többségében az ELTE oktatói, nagyon alapos munkát végeztek. Az adott témakör elméleti és gyakorlati oldalát is bemutatták, és kifejezetten hasznos következtetésekre jutottak.

Melegen ajánljuk ezt a kötetet a sportok, különösen a sportoktatás iránt érdeklődőknek, illetve mindazoknak, akiket a sport különböző aspektusai érdekelnek.Prof. em. Bárdos György

Hivatkozás: https://mersz.hu/gosi-magyar-a-tanulas-tanitas-folyamat-sajatossagai-sportos-nezopontbol//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave