Gősi Zsuzsanna, Magyar Márton (szerk.)

A tanulás-tanítás folyamatának sajátosságai sport(os) nézőpontból


Extrinzik, avagy külső motiváció

Külső motiváció alatt olyan hajtóerőt értünk, amely valamilyen cél vagy meghatározott végkifejlet elérésére irányul, és az egyén nem saját kedvtelésből, indíttatásból végzi az adott tevékenységet (Pelletier et al. 1995). Járai úgy fogalmazza meg az extrinzik motiváció lényegét, miszerint nem az egyén szükségletei játszanak benne kulcsszerepet, hanem az egyénnek a környezet elvárásaihoz való alkalmazkodását segítik elő az extrinzik motiváció típusai (Járai 2006). Az általános vélekedés szerint az extrinzik motiváció eleinte a nem önszabályozott viselkedésformák közé tartozott, de Ryan és Deci bebizonyították, hogy az önszabályozás skáláján is elhelyezhetők a külső motiváció különböző típusai (Ryan–Deci, 2000). Pelletier és munkatársai az önszabályozás mértékének növekedése szerint a következő extrinzik motivációs típusokat nevezik meg: külső szabályozás, introjekció és identifikáció (Pelletier et al. 1995). Az utóbbi esetében meg kell jegyezni, hogy Ryan és Deci az identifikációt két, egymástól csak fokozataiban eltérő típusra bontja: identifikációra és integrációra (Ryan–Deci, 2000).

A tanulás-tanítás folyamatának sajátosságai sport(os) nézőpontból

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2023

ISBN: 978 963 454 907 9

Az ELTE Egészségfejlesztési és Sporttudományi Intézete évek óta jelentet meg szakkönyveket, amelyek a sporttudomány aktuális kérdéseire keresik a választ. A mostani kötet címe sokat elárul a tartalomról: „A tanulás–tanítás folyamat sajátosságai sport(os) nézőpontból” – azaz a hangsúly ebben a kiadványban elsősorban kifejezetten az oktatás tapasztalataira helyeződött. Egészen új módszerek (mint a MIP-NPET mentorprogram), területek (mint a női labdarúgás edzői munkája) és kritikus időszakot megélő szervezeti formák (kosárlabda-akadémiák), illetve a speciális edzőképzés alkotják a kötet témáit. Fontos kiegészítőként jelenik meg a mozgásterápia gyógyító alkalmazása, továbbá a pandémia hatása a szponzorációra. A szerzők, akik többségében az ELTE oktatói, nagyon alapos munkát végeztek. Az adott témakör elméleti és gyakorlati oldalát is bemutatták, és kifejezetten hasznos következtetésekre jutottak.

Melegen ajánljuk ezt a kötetet a sportok, különösen a sportoktatás iránt érdeklődőknek, illetve mindazoknak, akiket a sport különböző aspektusai érdekelnek.Prof. em. Bárdos György

Hivatkozás: https://mersz.hu/gosi-magyar-a-tanulas-tanitas-folyamat-sajatossagai-sportos-nezopontbol//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave