Gősi Zsuzsanna, Magyar Márton (szerk.)

A tanulás-tanítás folyamatának sajátosságai sport(os) nézőpontból


Bevezetés

A magyar sport fejlődése hullámzó képet mutat. A rendszerváltással a sport helyzete nehezebbé vált, megszűntek az állami, biztos forrást nyújtó egyesületek, ezáltal a sportolók létbiztonsága is gyengült. A 2000-es évektől – a sportoló nemzetté válás útján – kezdett nemzetközi szinten is érvényesülni a sport és a sportinfrastruktúra. A sportlétesítmények korszerűsítése, a tehetségprogramok kialakítása elősegítette a sportágak fejlődését (Faragó 2017). A sport fejlődésének alapja a sportinfrastruktúra, de a sportolók kiválasztása, gondozása, majd a sportolói élet utáni élsportolói életpályamodell kiépítése szintén a nemzet sportfejlődésének alapja (Faragó 2021). A rendszerváltást követő évtizedben a csapatsportágak – ezen belül a kosárlabda – működési feltételei olyannyira ellehetetlenültek, hogy az évezred fordulóján már számos sportszakmai mutatóban visszaesés volt tapasztalható (például kosárlabdázók száma, csapatok száma, válogatottak eredményessége) (MKOSZ 2010b). A negatív folyamat megállítását és megfordítását követően olyan célokat és ezen célok elérését biztosító, alapvető változtatásokat jelölt meg a sportág vezetése, amelyekben az utánpótlásképzésnek kiemelt szerepet szántak (MKOSZ 2010a). A Szövetség a versenyeztetésben résztvevők legtehetségesebb játékosait a Sporttörvényben meghatározott „sportakadémiákon” (2004: I. tv. 15/A§) tervezte képezni. Ennek érdekében előbb megteremtette az akkreditáció feltételeit, majd akkreditálta, mentorálta és ellenőrizte az akadémiákat (MKOSZ 2012a). Az államilag elismert sportakadémiák rendszerét a 303/2019. (XII. 12.) sportakadémiákról szóló kormányrendelettel hívta életre a jogalkotó. Az akadémiai képzés módszertani iránymutatásának tudományos hátterét pedig – a Szövetséggel együttműködve – a Kosárlabda Specifikus Módszertani Központ (KSMK) formálja, és teszi elérhetővé a sportág szereplői számára konferenciák, edzőtovábbképzők, szakmai workshopok szervezésével, tudományos kiadványok megjelentetésével.

A tanulás-tanítás folyamatának sajátosságai sport(os) nézőpontból

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2023

ISBN: 978 963 454 907 9

Az ELTE Egészségfejlesztési és Sporttudományi Intézete évek óta jelentet meg szakkönyveket, amelyek a sporttudomány aktuális kérdéseire keresik a választ. A mostani kötet címe sokat elárul a tartalomról: „A tanulás–tanítás folyamat sajátosságai sport(os) nézőpontból” – azaz a hangsúly ebben a kiadványban elsősorban kifejezetten az oktatás tapasztalataira helyeződött. Egészen új módszerek (mint a MIP-NPET mentorprogram), területek (mint a női labdarúgás edzői munkája) és kritikus időszakot megélő szervezeti formák (kosárlabda-akadémiák), illetve a speciális edzőképzés alkotják a kötet témáit. Fontos kiegészítőként jelenik meg a mozgásterápia gyógyító alkalmazása, továbbá a pandémia hatása a szponzorációra. A szerzők, akik többségében az ELTE oktatói, nagyon alapos munkát végeztek. Az adott témakör elméleti és gyakorlati oldalát is bemutatták, és kifejezetten hasznos következtetésekre jutottak.

Melegen ajánljuk ezt a kötetet a sportok, különösen a sportoktatás iránt érdeklődőknek, illetve mindazoknak, akiket a sport különböző aspektusai érdekelnek.Prof. em. Bárdos György

Hivatkozás: https://mersz.hu/gosi-magyar-a-tanulas-tanitas-folyamat-sajatossagai-sportos-nezopontbol//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave