Gősi Zsuzsanna, Magyar Márton (szerk.)

A tanulás-tanítás folyamatának sajátosságai sport(os) nézőpontból


Bevezetés

Az alkoholizmus – ez az ön- és környezetromboló szenvedély – egyre inkább terjed a társadalom minden rétegében. Az alkohol az egyik legkárosabb legális szer. A nagyivók rendszeresen és egyszerre sokat isznak. Úgy érzik, hogy az alkohol segítségével bátrabbak lesznek, szorongásaik oldódnak. Az alkoholfüggőség különféle típusai között lényegi eltérések lehetnek. Az egyik osztályozás szerint háromféle alkoholabúzust különböztethetünk meg. Az elsőben a személy mindennap nagy mennyiségű alkoholt fogyaszt, egész napját az ivás köré szervezi, és addig iszik, amíg garantáltan intoxikált állapotba nem kerül. A második típusban a személy alkoholfogyasztása ciklikus, azaz hosszabb alkoholmentes szünetek után hetekig vagy hónapokig tartó, rohamszerű italozás következhet. Az egyénnek sokszor napokon keresztül nem sikerül kijózanodnia, és ilyenkor gyakran emlékezetkieséseket él át, nem képes feleleveníteni az intoxikált állapotában történt dolgokat. A harmadik típusban a szertelen ivás estére, hétvégére, esetleg mindkettőre szorítkozik. Az alkoholabúzus sokaknál fizikai függőséggel jár együtt. A folytonos italozás következtében alkoholintolerancia lép fel, ami azt jelenti, hogy egyre nagyobb mennyiséget kell magukhoz venniük a kívánt hatás eléréséhez. A leszokásra tett próbálkozások alkalmával a leszokni vágyó személynek már a harmadik napon különösen heves megvonási tünetekben, úgynevezett alkoholmegvonási delíriumban, másképp delirium tremensben lehet része, amely jelentősen megnehezíti a leszokást (Comer 2000). A felépülés elválaszthatatlanul kapcsolódik a tizenkét lépéses önsegítő mozgalmakhoz, amelyek működése kapcsán terjedt el az a hozzáállás, hogy az alkoholtól mentes élet nem egy rossz szokás elhagyását jelenti, hanem egy személyiséget, életszemléletet, világképet átformáló, egész életen át tartó változást. Ebből a szellemiségből nőtt ki – afféle intézményesült formaként – a Minnesota-modell, amely a tapasztalati úton szerzett és milliók példájával bizonyított eredményes önsegítő megközelítést ötvözi a professzionális segítés eszközeivel (Petke–Tremkó 2018).

A tanulás-tanítás folyamatának sajátosságai sport(os) nézőpontból

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2023

ISBN: 978 963 454 907 9

Az ELTE Egészségfejlesztési és Sporttudományi Intézete évek óta jelentet meg szakkönyveket, amelyek a sporttudomány aktuális kérdéseire keresik a választ. A mostani kötet címe sokat elárul a tartalomról: „A tanulás–tanítás folyamat sajátosságai sport(os) nézőpontból” – azaz a hangsúly ebben a kiadványban elsősorban kifejezetten az oktatás tapasztalataira helyeződött. Egészen új módszerek (mint a MIP-NPET mentorprogram), területek (mint a női labdarúgás edzői munkája) és kritikus időszakot megélő szervezeti formák (kosárlabda-akadémiák), illetve a speciális edzőképzés alkotják a kötet témáit. Fontos kiegészítőként jelenik meg a mozgásterápia gyógyító alkalmazása, továbbá a pandémia hatása a szponzorációra. A szerzők, akik többségében az ELTE oktatói, nagyon alapos munkát végeztek. Az adott témakör elméleti és gyakorlati oldalát is bemutatták, és kifejezetten hasznos következtetésekre jutottak.

Melegen ajánljuk ezt a kötetet a sportok, különösen a sportoktatás iránt érdeklődőknek, illetve mindazoknak, akiket a sport különböző aspektusai érdekelnek.Prof. em. Bárdos György

Hivatkozás: https://mersz.hu/gosi-magyar-a-tanulas-tanitas-folyamat-sajatossagai-sportos-nezopontbol//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave