Hausner Gábor (szerk.)

Honvédelmi alapismeretek


A hidegháború

A hidegháború 1947–1991 között zajlott a két szuperhatalom és szövetségi rendszereik között. Nevét annak köszönheti, hogy nem fajult tényleges, „forró” háborúvá, aminek oka elsősorban a nukleáris fegyverek birtoklása által bekövetkezett hadászati patthelyzet volt: mindkét fél képes lett volna nemcsak az ellenség, hanem a teljes bolygónk elpusztítására. Így a hidegháború során a legfontosabb biztonsági kihívás a nukleáris világháború elkerülése volt, a kölcsönös elrettentés elve alapján. A hidegháború tehát alapvetően ideológiai, fegyverkezési, kulturális, gazdasági és politikai színtéren folyt, amely ugyanakkor nem jelenti azt, hogy háborús konfliktusok megvívására nem került sor. Számos helyi háború zajlott, amelyek lényegében a két szuperhatalom szembenállásnak megnyilvánulásai voltak (például koreai háború, vietnámi háború, afganisztáni háború stb.). Szokás ezen konfliktustípusokat korlátozott háborúknak vagy helyettesítőkkel vívott háborúknak is nevezni.

Honvédelmi alapismeretek

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó – Ludovika Egyetemi Kiadó

Online megjelenés éve: 2023

ISBN: 978 963 454 954 3

„A honvédelem nemzeti ügy”, ahogy az A honvédelemről és a Magyar Honvédségről, valamint a különleges jogrendben bevezethető intézkedésekről szóló 2011. évi CXIII. törvény 1. §-ában olvasható. Ez egyúttal azt is jelenti, hogy minden magyar állampolgárnak szükséges bizonyos, honvédelemhez kapcsolódó ismereteket elsajátítania.

A jegyzet célja az, hogy a civil felsőoktatásban tanuló hallgatók számára átfogó képet rajzoljon a hadtudomány elméletéről és a magyar hadtörténelem néhány kiemelkedő jelentőségű epizódjáról. Részletes áttekintést ad a világban és a térségünkben zajló biztonságpolitikai folyamatokról, a valószínűsíthető biztonsági trendekről és az ezekben szerepet játszó nemzetközi szervezetekről.

A kiadvány átfogó ismereteket biztosít Magyarország védelmi igazgatási rendszeréről, a Magyar Honvédség szervezetéről, széles körű feladatrendszeréről, alkalmazásáról, haditechnikai eszközeiről, valamint az állampolgárokat érintő egyes honvédelmi kérdésekről is. A kötet szerzői a Nemzeti Közszolgálati Egyetem Hadtudományi és Honvédtisztképző Kar oktatói és a Magyar Honvédség Parancsnokságának parancsnoka.

Hivatkozás: https://mersz.hu/hausner-honvedelmi-alapismeretek//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave