Magyar Márton, Gősi Zsuzsanna (szerk.)

Képzési, nevelési és gazdasági kérdések a sportban, rekreációban


A tanulmány célja

Napjainkban az egészség és a mozgás összekapcsolása kiemelt feladat a sportmozgások vonatkozásában. Ahhoz, hogy egy mozgást szabályosan hajtsunk végre, ismernünk kell a mozgásszerkezeti struktúrákat, és izomfeszítésekkel stabilizálnunk kell az ízületeket azokon a testrészeken, amelyek részt vesznek a mozgásban. A kinetikus láncelméleti alapok vizsgálatával a tanulmányban összevetésre kerülnek a természetes mozgások és a három havas sportág alapjai. A sísport két nagy szakágra bomlik: az északi és az alpesi szakágakra. A vizsgálat tárgyát képező sportágak közül a lesiklás és a snowboard az alpesihez, míg a telemark az északihoz tartozik. Mindhárom esetben hasonló mozgásszerkezeti kérdések jelennek meg, valamint megegyeznek azok a tematikai alapok, amelyek elősegítik az ízületek stabilizálását és az egészséges mozgást. A kinetikus láncelméleteket szem előtt tartva felvetődik a kérdés: milyen tematikai megalapozottságra lenne szükség ahhoz, hogy a mozgások egészséges kivitelezése jobb, könnyebb legyen, és azok preventív jellege megjelenjen a baleseteket illetően, amelyek a sísportban köztudottan nagy számban fordulnak elő. Feltételezem, hogy az alapiskolában minden esetben a természetes mozgásokra kell alapozni ahhoz, hogy a megfelelő izomérzékelés kialakuljon, és beépíthető legyen a későbbiekben, amikor előkerülnek a speciális, sportágspecifikus mozgások. A három egymástól eltérő, mégis hasonló alapokon nyugvó mozgás hasonlóságainak és különbségeinek bonyolult rendszerét kell tisztázni tematikai útmutatással. A tanulmány célja az egészség, a funkcionalitás, a mozgás és a havas sportok űzésének összekapcsolása. A korábbi tematikák nem kifejezetten izomfeszülésekre építkeznek, hanem megpróbálnak olyan testhelyzeteket kialakítani, amelyek a haladó iskolában elvártak, azaz képi formákat támogatnak. Gondolkodhatunk úgy, hogy a sportmozgások hagyományosan meghatározottak, axiómák. A tanulmány kiemelt célja annak az összefüggésnek a vizsgálata, amely a kinetikus láncokat, az egészséges mozgás megalapozását, a természetes mozgásokat és a ráépülő speciális mozgásokat mutatja be közös nézőpontból, egymásra épülve. Ehhez olyan szekunder kutatást végeztem, amelyben a természetes mozgások izomfeszülése épült bele a kanyar kialakításának kérdéskörébe tematikai megalapozottsággal.

Képzési, nevelési és gazdasági kérdések a sportban, rekreációban

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2023

ISBN: 978 963 664 004 0

Az ELTE Egészségfejlesztési és Sporttudományi Intézete évek óta jelentet meg szakkönyveket, amelyek a sporttudomány aktuális kérdéseire keresik a választ. A mostani kötet címe sokat elárul a tartalomról: „Képzési, nevelési és gazdasági kérdések a sportban, rekreációban”. A sporttudomány sokszínűsége érdekfeszítő módon jelenik meg a különböző tanulmányokban. A szerzők, akik többségében az ELTE oktatói, nagyon alapos munkát végeztek. Az adott témakör elméleti és gyakorlati oldalát is bemutatták, és kifejezetten hasznos következtetésekre jutottak.

Melegen ajánljuk ezt a kötetet a sportok és különösen a sportoktatás iránt érdeklődőknek, illetve mindazoknak, akiket a sport különböző aspektusai érdekelnek. Prof. em. Bárdos György

Hivatkozás: https://mersz.hu/magyar-gosi-kepzesi-nevelesi-es-gazdasagi-kerdesek-a-sportban-rekreacioban//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave