Budai Balázs Benjámin (szerk.)

Digitális készségfejlesztés


Képfelbontások, összefüggések

Ha képeket akarunk digitális formában szerkeszteni vagy használni, szükségünk lesz valamilyen digitalizáló eszközre. Ez lehet fényképezőgép, szkenner vagy valamilyen okoseszköz ilyen funkcióval, applikációval. A digitalizálás módjának kiválasztásához tudnunk kell, hogy mire szeretnénk használni a digitális képet. Abban az esetben, ha szöveget vagy olyan képet digitalizálunk, amelyen nem fontosak a részletek, csak illusztrációként szolgálnak, illetve a szöveg esetében csak az olvashatóság a fontos, a felbontás minimalizálása is elegendő a cél eléréséhez. Emellett a fájl mérete sem lesz óriási, így könnyebb azt továbbítani, tárolni. Általában azonban a kép jó minősége elengedhetetlen a további felhasználás érdekében, így vannak minimális minőségi követelmények, amelyek garantálják a további felhasználhatóságot.

Digitális készségfejlesztés

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó – Ludovika Egyetemi Kiadó

Online megjelenés éve: 2024

ISBN: 978 963 454 961 1

A Covid-19-pandémia rávilágított a különböző digitális kompetenciák azonnali fejlesztésének szükségességére. Ehhez kapcsolódott egy kényszerű technológiai trend – gyorsulás, amely fokozta a digitális készségek iránti késleltethetetlen igényt. Ráadásul ezt a munkáltatók is megerősítették, hiszen a lezárásokat követően azonnal fény derült azokra a munkavállalói kompetenciahiányokra, amelyek a rugalmas munkavégzés elemi feltételeinek megteremtését akadályozták. Tévedés azt gondolni, hogy az új évezredben született „digitális bennszülöttek” birtokában vannak e téren a megfelelő tudásnak, attitűdnek és képességeknek csak azért, mert a képernyőidejük magas. Hiba feltételezni, hogy a digitális szórakoztató tartalmak fogyasztása önmagában elégséges ahhoz, hogy más digitális területeken is kialakuljanak a szükséges rutinok. Ezeket a kompetenciaterületeket ki kell fejleszteni, és ez csak tanulással lehetséges.

E könyv küldetése nem a munkaerőpiaci verseny-képesség fokozása, hanem a 21. századi munkavégzés feltételeinek biztosítása, hiszen az anyagban tárgyalt kompetenciaterületek mindegyike alapértelmezés: a digitális lét alapismeretei, alapkészségei.

Bízunk abban, hogy a DigComp 2.1 és DigKomp kompetencia-keretrendszerek szempontjai szerint felépített, gyakorlatorientált anyag elolvasása segít tudatos, felelős, tájékozott és önfejlesztő állampolgárokká, a digitális társadalom hasznos tagjaivá válni.

Hivatkozás: https://mersz.hu/budai-digitalis-keszsegfejlesztes//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave