Kremmer Tibor, Torkos Kornél

Elválasztástechnikai módszerek elmélete és gyakorlata


A tányérelmélet

A tányérelmélet volt az első olyan elméleti modell, amelyet a kromatográfiás folyamat leírására kidolgoztak (Martin és Synge, 1941). Az elmélet a desztilláció analógiájára épül. A desztillációs folyamat során az elválasztás egyensúlyi fokozatok sorozatából tevődik össze, ahol egyensúlyi fokozaton, azaz elméleti tányéron a rektifikáló oszlop azon szakasza értendő, ahol a két fázis egyensúlyba jut. Ezt oly módon alkalmazták a kromatográfiás folyamatra, mintha a mozgó fázis a komponenseket az oszlopon az egyik egyensúlyi állapotból egy következő egyensúlyi állapotba öblítené. Ez a többszöri egyensúlybeállás a komponenszóna kiszélesedését eredményezi. Le kell azonban szögeznünk, hogy a kromatográfiás folyamat során egyensúly nem alakulhat ki az álló és a mozgó fázis között, hiszen a kromatográfiás folyamat hajtóereje az egyensúlytól való eltérés. Abban az esetben, ha az oszlopra jutó komponensek megoszlási hányados értékei, az adott hőmérsékleten (izoterm körülmények között) különböznek, a többszöri fáziskicserélődés eredményeként az egyes komponensek különböző idők alatt jutnak keresztül az oszlopon, azaz retenciós idejük különböző.

Elválasztástechnikai módszerek elmélete és gyakorlata

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2017

ISBN: 978 963 454 109 7

Az elválasztási műveletek kezdetleges vagy kifinomult formái (fajtázás, szitálás, szűrés stb.) ősidők óta az alapvető emberi tevékenységek közé tartoznak. Fejlődésük az ókortól kezdve a középkori alkimistákon keresztül az újkor és az ipari forradalom eredményein át a modern tudományos és technikai eljárásokig az emberiség kultúrtörténetének jelentős részét képezi. Általában megállapítható, hogy a különböző elválasztástechnikák tapasztalati úton, az anyagi világ jelenségeinek és törvényszerűségeinek megismerésével szoros kölcsönhatásban, annak részeként és igényeként alakultak ki.

Könyvünk az egyetemi tananyagot kiegészítve az elméleti alapok tárgyalásán túlmenően az elválasztástechnika modern módszereiről (mintaelőkészítés, kromatográfia, elektroforézis és ultracentrifugálás) és fontosabb alkalmazási területeiről kíván áttekintést adni. Az egyes fejezetekben bemutatott gyakorlati példák a (bio)analitikában, a biológiai és biokémiai kutatásokban, laboratóriumi diagnosztikában dolgozó szakemberek széles körének érdeklődését figyelembe véve főleg a biotechnológia, az élettan és a kórélettan szempontjából fontos alkalmazási területeken és vegyületcsoportokon (enzimek, fehérjék, gliko- és lipoproteinek, mono- és oligoszacharidok, nukleozidok, nukleotidok stb.) kívánják bemutatni a korszerű elválasztástechnikai módszerek széles spektrumát és alkalmazhatóságát.

Hivatkozás: https://mersz.hu/kremmer-torkos-elvalasztastechnikai-modszerek-elmelete-es-gyakorlata//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave