Kremmer Tibor, Torkos Kornél

Elválasztástechnikai módszerek elmélete és gyakorlata


A folyadékkromatográfia álló fázisa

Több mint egy évszázados történetére visszatekintve általában megállapítható, hogy a folyadékkromatográfiás módszerek fejlesztését és műszeres analitikai alkalmazásának lehetőségeit nagymértékben a megfelelő álló fázis kialakítása és minősége határozta meg. Az oszloptöltetek és a folyadékkromatográfia fejlődésének és alkalmazásának jellemző korszakait az 5.2.1. táblázat foglalja össze. Általában megállapítható, hogy a különféle, elsősorban szervetlen vegyületeket, fém-oxidokat, szilikátokat (aktív szenet) a folyadékkromatográfia céljaira már jóval az 1960-as évek előtt alkalmazták, de sem a töltetek anyaga és morfológiája (szemcse méret, eloszlás, alak), sem a készülékek műszerezettsége, sem a nagy nyomás alkalmazhatóságának mint technikai lehetőségnek a hiánya nem tette lehetővé az elválasztás felbontóképességének növelését és a módszerek szélesebb körű elterjedését. Az oszloptöltetek fejlesztésének jelentősebb eredményei a 20. század második felében jelentek meg, és ebben döntő szerepe volt az új töltet típusok (módosított szilika, polimer, kötött normál és fordított, ioncserélő, királis fázisok) kidolgozásának. A közel tíz éves periódusokra bontható folyamat egyik legjellemzőbb sajátossága volt a töltetek szemcseméretének szisztematikus és elméletileg is megalapozott csökkentése (Martin és Synge 1941, van Deemter 1956, Giddings 1963, Kirkland és Snyder 1968–1971). A szemcseméret csökkentése szükségessé tette a nagy nyomások alkalmazását és alapvetően meghatározta a folyadékkromatográfiás készülékek (pumpák, oszlopok, mintaadagolók, detektorok stb.) műszaki fejlesztésének irányát.

Elválasztástechnikai módszerek elmélete és gyakorlata

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2017

ISBN: 978 963 454 109 7

Az elválasztási műveletek kezdetleges vagy kifinomult formái (fajtázás, szitálás, szűrés stb.) ősidők óta az alapvető emberi tevékenységek közé tartoznak. Fejlődésük az ókortól kezdve a középkori alkimistákon keresztül az újkor és az ipari forradalom eredményein át a modern tudományos és technikai eljárásokig az emberiség kultúrtörténetének jelentős részét képezi. Általában megállapítható, hogy a különböző elválasztástechnikák tapasztalati úton, az anyagi világ jelenségeinek és törvényszerűségeinek megismerésével szoros kölcsönhatásban, annak részeként és igényeként alakultak ki.

Könyvünk az egyetemi tananyagot kiegészítve az elméleti alapok tárgyalásán túlmenően az elválasztástechnika modern módszereiről (mintaelőkészítés, kromatográfia, elektroforézis és ultracentrifugálás) és fontosabb alkalmazási területeiről kíván áttekintést adni. Az egyes fejezetekben bemutatott gyakorlati példák a (bio)analitikában, a biológiai és biokémiai kutatásokban, laboratóriumi diagnosztikában dolgozó szakemberek széles körének érdeklődését figyelembe véve főleg a biotechnológia, az élettan és a kórélettan szempontjából fontos alkalmazási területeken és vegyületcsoportokon (enzimek, fehérjék, gliko- és lipoproteinek, mono- és oligoszacharidok, nukleozidok, nukleotidok stb.) kívánják bemutatni a korszerű elválasztástechnikai módszerek széles spektrumát és alkalmazhatóságát.

Hivatkozás: https://mersz.hu/kremmer-torkos-elvalasztastechnikai-modszerek-elmelete-es-gyakorlata//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave